Przejdź do głównej zawartości

Spotkanie z Krzysztofem Koziołkiem i wykład "Laureaci i nominowani do nagrody Nike 2010 roku" w DKK w Dzierżoniowie

7  kwietnia odbyło się kolejne, wspólne spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie.
Uczestnicy spotkania spędzili w bibliotece bardzo interesujące popołudnie. W pierwszej części wysłuchali  wykładu nt. Laureaci i nominowani do nagrody Nike 2010 roku. Zofia Mirek przedstawiła autorów nominowanych do nagrody Nike i ich książki. Dużo miejsca poświęciła w swojej wypowiedzi laureatowi nagrody, Tadeuszowi Słobodziankowi. W niezwykle piękny i sugestywny sposób opowiedziała o jego książce Nasza klasa,  której akcja osnuta jest wokół pogromu  w Jedwabnem  w roku 1941.

Następnie zaproszono wszystkich na spotkanie autorskie z Krzysztofem Koziołkiem, młodym, obiecującym autorem powieści sensacyjnych i kryminalnych. Pisarz z wykształcenia politolog, z zawodu dziennikarz, okazał się bardzo sympatycznym i pełnym energii młodym człowiekiem, który lubi góry i piesze wędrówki. Barwnie i ciekawie opowiadał o sobie, o  tym jak pisze i skąd czerpie tematy. Mówił o tym, że pisarstwo, choć niełatwe, sprawia mu wiele satysfakcji. Zdradził zebranym kilka tajników swojego warsztatu twórczego m.in. sposób w jaki wybiera nazwiska  bohaterów swoich powieści i niezwykłych skutkach wynikających ze zbieżności z nazwiskami prawdziwych osób.
Uczestnicy spotkania pytali  o szczegóły dotyczące  książek np. o wątki autobiograficzne w powieściach oraz pasje  i zainteresowania autora. Wysłuchali też fragmentu książki Droga bez powrotu w formacie mp3. Na zakończenie spotkania  można było kupić książki autora i otrzymać  autograf.

Biogram:
Krzysztof Koziołek jest przedstawicielem tzw. nurtu kryminału skandynawskiego w Polsce. Zielonogórzanin mieszka w Nowej Soli w dorobku ma trzy powieści sensacyjno-kryminalne: Droga bez powrotu (2007), Święta wojna (2009) i Miecz zdrady (2010). Za Świętą tajemnicę autor otrzymał nominację do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2009, za Miecz zdrady został zgłoszony do Paszportu Polityki 2010. Jest laureatem Lubuskiej Literackiej Nagrody dla najbardziej obiecującego młodego pisarza.

Urszula Jaros
moderator DKK w Dzierżoniowie