Przejdź do głównej zawartości

Powrót do wspomnień z dzieciństwa

Książka Joanny Kuciel-Frydryszak ,,Chłopki. Opowieść o naszych babkach" spowodowała istną eksplozję emocji, wspomnień z dzieciństwa, a nawet współczucia i wielkiej empatii dla bardzo srogiego życia na polskiej wsi.
Szokujące opisy marnie wyposażonych chłopskich mieszkań, spania razem po kilka osób w jednym łóżku, chodzenia boso albo na zmianę w butach przez przynajmniej 10 lat oraz wczesnego zarobkowania przez dzieci spowodowały mocną dyskusję popartą słyszanymi od rodziców w dzieciństwie opowiadaniami. Tak! Nasze babki i mamy miały podobne przeżycia! Może nie aż tak skrajne jak opisuje pisarka, ale trudne.
Omawiana książka pokazuje prawdę o życiu na polskiej wsi od okresu międzywojennego. Autorka przekazuje badania ankieterów którzy dokładnie prowadzili badania dotyczące życia chłopskich rodzin. Wstrząsające wnioski dobitnie oddają obraz wsi gdzie wychowanie dzieci oznaczało ich hodowanie, swaty to był wyrok, a pasionka pozostawiała  najgorsze wspomnienia na całe życie!
Dziękujemy autorce za świetne studium pewnego okresu w dziejach polskiej wsi w którym kobiety - chłopki odegrały znaczącą rolę!
Po przeczytaniu tej lektury możemy śmiało powiedzieć że warto było uświadomić sobie skąd pochodzimy i co chcemy jeszcze osiągnąć! 

moderatorka Maria Kirkiewicz
DKK Ostroszowice