fot. J. Karaszewska |
Najciekawsze debiuty ostatnich lat to temat wspólnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki i Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, które odbyło się w czwartek 3 listopada w dzierżoniowskiej bibliotece. Jolanta Maniecka tak rozpoczęła swój wykład:
Co jest znakiem współczesności? Zmienność i płynność. Co jest znakiem współczesnej literatury? Tymczasowość. No i jeszcze to, że opisuje życie, łamanie tabu, wychodzi ze stereotypów. I jeszcze język - „żywy”, potoczny, taki naprawdę „mówiony” - ale charakteryzujący ludzi i często przedstawiający jałowość i pustkę istnienia. Debiuty literackie ostatnich lat ukazują człowieka wolnego i zniewolonego równocześnie. To literatura, która skłania do refleksji.
Jolanta Maniecka w swoim wykładzie zasygnalizowała tylko niektóre debiutanckie powieści.
Bardzo ważną książką wśród debiutów jest Panna Nikt Tomka Tryzny. Powieść, na którą uwagę zwrócił sam Czesław Miłosz, porusza problem dojrzewania młodych kobiet oraz historię przemian kulturowych.
Gnój Wojciecha Kuczoka pokazuje destrukcyjną rodzinę i jej niszczycielski wpływ na psychikę dziecka. Niestety takich rodzin, w których panuje przemoc nie tylko fizyczna jest w naszym społeczeństwie naprawdę dużo. Trzeba więc o tym mówić.
Zwał Sławomira Shutego (właśc. Sławomir Mateja) - książka laureatka Paszportu Polityki w 2004 roku, pokazuje środowisko wielkich korporacji i młodych ludzi robiących karierę. Czytelnik poznaje zmiany zachodzące w społeczeństwie oraz ludzi i to jak nisko upadają.
Prawiek Olgi Tokarskiej to książka niezwykła, przedstawiająca codzienność w sposób magiczny. To fascynujące jak autorka potrafi w zwyczajności dostrzec magię i niezwykłość.
Wojna polsko-ruska Doroty Masłowskiej to powieść napisana bardzo kontrowersyjnym językiem, pełnym wulgaryzmów i niegramatycznych zwrotów, przedstawiająca tak mało nam znane, środowisko dresiarzy i blokersów. Zmusza do zastanowienia jaką część naszego społeczeństwa stanowi ta właśnie, opisana w książce grupa. Daniel Odija opisuje w swojej twórczości tzw. Polskę B. Ulica to książka przedstawiająca życie biedoty miejskiej na przeciętnej ulicy w przeciętnym mieście. Bardzo smutne jest to, że w każdej miejscowości jest taka ulica, gdzie bieda doprowadza ludzi do utraty nadziei i upadku człowieczeństwa. Szczególnie ważnym pisarzem dla nas, mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego jest Hubert Klimko-Dobrzaniecki, urodzony w Bielawie. Zadebiutował książką Stacja Bielawa Zachodnia. Na szczególną uwagę zasługuje jednak jego kolejna powieść Dom Róży i Krýsuvik, nominowana do wielu nagród literackich m.in. do Paszportu Polityki, w której przepięknie pisze o domu, a jednocześnie zwraca uwagę na bardzo bolesną sprawę – starość, z którą nie tylko nasze społeczeństwo ale i inne dobrze rozwinięte społeczeństwa europejskie nie potrafią sobie poradzić. Japoński wachlarz to pierwsza powieść Joanny Bator, będąca pokłosiem podróży autorki do Japonii. Jolanta Maniecka zwróciła jednak uwagę na jej drugą książkę Piaskowa Góra, której akcja rozgrywa się na wałbrzyskim osiedlu w czasach PRL-u. Napisana barwnym językiem, wielu czytelnikom przypomina dzieciństwo i młodość w klimacie tamtych lat. Obsoletki Justyny Bargielskiej to bardzo poruszająca książka o kobietach, które straciły swoje dzieci. Straszna i śmieszna, mówiąca o cierpieniu i wielkim szczęściu. Wspomniane w wykładzie książki to tylko niektóre z zasługujących na uwagę debiutów ostatnich lat. Lista pozostałych zostanie umieszczona w Internecie. W dyskusji uczestnicy spotkania zasugerowali by każdy mógł dopisywać do tej listy książki, które jego zdaniem zasługują na uwagę.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 3 grudnia. Temat wykładu: Biografie.
Urszula Jaros
moderator DKK w Dzierżoniowe
fot. J. Karaszewska |