Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego Korczak, dlaczego Goldszmit?


Spotkanie DKK w roku Janusza Korczaka integrujące pokolenia było spotkaniem-programem przygoto-wanym przez Teatr Wśród Książek pod kierunkiem aktora Tomasza Kwietko-Bębnowskiego pt. Dlaczego Korczak, dlaczego Goldszmit? na motywach książki Joanny Olczak-Ronikier pt. Korczak. Próba biografii. W przedstawieniu po raz pierwszy udział wzięli m.in. nauczycielka języka polskiego Anna Krzaczek i jej uczennice z SP nr 37.
Na spotkanie przybyło około 60 osób.
W programie sylwetkę Janusza Korczaka pokazał reżyser spotkania. Czytając książkę J. Olczak-Ronikier zwracamy uwagę na różne wątki z życia i twórczości bohatera.
Zwróciłam uwagę na fragment z „Pamiętnika” J. Korczaka w którym wspomina swojego mistrza duchowego Wacława Nałkowskiego.


Na tym spotkaniu miałam zaszczyt gościć mojego mistrza nauczyciela historii prof. Bronisława Pasierba. Pan profesor analizując myśl Wacława Nałkowskiego w swojej pracy pt. Z tradycji polskiej geopolityk pisze: Nałkowski pyta o życie i pragnienia narody, które te ziemie zamieszkują. W tych życzeniach przyszłości, najważniejsze będą nie fakty dokonane w przeszłości, ale humanistyczna wysokość polskich ideałów przyszłości.  
Zwróciłam także uwagę na historię o niezwykłej mocy liter, którą opowiadał Korczak dzieciom w getcie: Bóg rozgniewał się na Żydów. Zabić ich chce, Bóg bierze papier i pióro, chce napisać wyrok, że Żydów zabija. Wszystkich? Tak, tak żadnego nie zostawić. Ale litery nie pozwoliły. Bóg nie może tego zrobić, bo litery uciekły i pochowały się. Tak, tak. Nie pozwoliły nic złego zrobić. Litery żyją wiecznie, nie umierają.

Urszula Bielecka
moderator DKK "Fiszka", Filia nr 23 MBP we Wrocławiu