Przejdź do głównej zawartości

Leonardo da Vinci

fot. Dorota Kamińska
Środowe, deszczowe, późne popołudnie 22 maja, w Bibliotece „Koronka” zajął członkiniom klubu książki Leonardo da Vinci, jego życie i twórczość. A to za sprawą książki Rossa Kinga „Leonardo i Ostatnia Wieczerza”. Ross King jest kanadyjskim pisarzem i krytykiem, autorem książek z zakresu historii sztuki.

Autor przedstawia czytelnikowi realia burzliwej epoki, w której żył Leonardo. Italię najeżdżali Francuzi pod wodzą Karola VIII, który „ściągnął na Italię – jak przepowiedziały wszystkie gwiazdy- niezliczone i potworne nieszczęścia”. Może właśnie te wojenne nastroje były pożywką dla wyobraźni Leonarda, projektanta machin wojennych. Ross King pokazuje czytelnikowi człowieka wszechstronnie utalentowanego, wrażliwego na cierpienie zwierząt (nie jadał mięsa i nie przyodziewał się „martwe zwierzęta”), poszukującego wiedzy o swoim rzemiośle, mającego wiele słabości( Mistrz dość często nie wywiązywał się z umów, nie kończył zaczętych dzieł, czasem po prostu je niszczył).

Najwięcej miejsca autor książki poświęcił oczywiście procesowi tworzenia Ostatniej Wieczerzy. Cały cykl twórczy to nie tylko nałożenie farby na tynk. To wiele studiów postaci, fragmentów ciała, szat i przedmiotów uwidocznionych na fresku. To także budowanie rusztowania, bo dzieło powstało na ścianie refektarza klasztoru Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. To rysowanie na papierze fragmentów i nanoszenie ich na ściany, po czym mozolne malowanie na mokrych fragmentach muru. (Za to dzieło swojego życia Leonardo otrzymał, w przeliczeniu na dolary, około siedemset tysięcy, wliczając w to wartość małej winnicy w pobliżu Porta Vercellina.)

Ta ciekawa książka opowiada nie tylko o życiu i twórczości Leonardo da Vinci. Pozwala również poczuć klimat epoki i wyobrazić sobie jak mogło wyglądał życie codzienne w owych czasach.

Polecamy ją miłośnikom sztuki i historii.

moderator Dorota Kamińska 

DKK Oława