Członkowie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w czwartek 1 marca br. w bibliotece i wysłuchali wykładu Barbary Rymarskiej o życiu i twórczości Wiesława Myśliwskiego i Haliny Poświatowskiej.
Wiesław Myśliwski, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike, to prawdziwy mistrz słowa, autor znakomitych pod każdym względem, niezwykle mądrych, barwnych i... uzależniających powieści. Ma dar opowiadania, zachwyca sposobem narracji - cudownym rytmem języka mówionego. Zawarte w książkach zwykłe-niezwykłe historie są pretekstem do zadziwiająco celnych refleksji o człowieku np. Tak to jest, za kogo innego wychodzisz, a z kim innym musisz potem żyć. Czy: W miarę jak się człowiek starzeje, wszystko wokół młodnieje...
Analizę twórczości Wiesława Myśliwskiego Barbara Rymarska rozpoczęła od powieści Widnokrąg. Napisanej pięknym językiem, książki autobiograficznej o wchodzeniu w dorosłe życie, fascynującej czytelnika od pierwszego zdania. Akcja powieści osadzona jest w realiach Polski powojennej, a głównym jej atutem jest pięknie pokazana matczyna miłość. Matka to osoba bardzo energiczna i zaradna, a zarazem czuła i delikatna, troszcząca się o rodzinę, dom i sąsiadów. W każdym człowieku potrafiła dostrzec to co najważniejsze – Nieraz wydaje się, że człowiek wiezie kartofle, a on ból w sobie wiezie... Kolejna ważna i piękna książka Wiesława Myśliwskiego to Traktat o łuskaniu fasoli. Powieść bardzo mądra, filozoficzna, ale tak po mistrzowsku napisana, że gdy się ją czyta nie czuje się ciężaru dzieła. Opowiadane w niej historie są tylko pretekstem do odpowiedzi na różne egzystencjalne pytania, na które nie da się oczywiście udzielić prostej odpowiedzi.
W powieści Kamień na kamieniu losy bohatera Szymona Pietruszki są tylko pretekstem do tego, by opowiedzieć o polskiej wsi, jej historii i zamierającej tradycji. Bohater doświadcza w swoim życiu wiele złego, ale z każdej opresji wychodzi obronną ręką w imię radości życia – A zdarza się, że śmierć można odpędzić muzyką... Ta książka to także pochwała słowa i sztuki opowiadania – Bo słowa to wielka łaska. Cóż ma tak naprawdę człowiek, prócz słów dane...
Druga część wykładu poświęcona była twórczości Haliny Poświatowskiej, o której Barbara Rymarska powiedziała:
W postawie Haliny Poświatowskiej fascynuje mnie to, że nie podporządkowała życia chorobie, nie zrezygnowała z niczego: z miłości, z pasji poznawania świata i ludzi, z uprawiania nauki. W jej lirykach zaskakuje wielka intensywność wrażeń, a nawet - radość trwania.
Wiersze Haliny Poświatowskiej cieszą się ogromną popularnością. Jej autobiografia Opowieść dla przyjaciela to bardzo wzruszająca afirmacja życia, napisana pięknym, poetyckim językiem. Miłość i śmierć to główne motywy jej twórczości. Czy świat umrze trochę kiedy ja umrę... Poświatowska kochała życie i chciała się nim cieszyć. To poetka miłości. Miłość dawała jej siłę do życia. Jej poezja, tętniąca życiem, opisywała miłość. Nikt tak jak ona nie potrafił opisać kobiety umierającej z miłości. Barbara Rymarska przeczytała erotyki poetki - piękne i wysublimowane. W dyskusji, która wywiązała się po wykładzie, zebrani zgodnie stwierdzili, że poezja Haliny Poświatowskiej jest fascynująca. Jej wiersze trafnie oddają towarzyszące nam uczucia. Jest w nich wiele radości życia tak rzadko obecnej w poezji współczesnej. Dyskutując o twórczości Wiesława Myśliwskiego uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na to, że bohaterowie jego książek to ludzie, którzy w życiu doświadczyli wiele złego, jednak nie potrafią nienawidzić i kochają życie z wielka mocą. Krystyna Czekaj powróciła do powieści Kamień na kamieniu ukazującej świat, który odchodzi i zwróciła uwagę na zawarte w niej ogromne umiłowanie ziemi i tradycji. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejną powieść Wiesława Myśliwskiego i zastanawiamy się czym nas w niej zaskoczy.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 5 kwietnia. Temat wykładu Kochana Jane Austen.
Urszula Jaros
moderator DKK w Dzierżoniowie