Przejdź do głównej zawartości

Literatura skandynawska w dzierżoniowskiej bibliotece


fot. J. Karaszewska
W czwartek 6 października w Miejsko-Powiatowej Bibliotece w Dzierżoniowie panowała ciepła i miła atmosfera. Licznie zebrani członkowie Towarzystwa Oświato-wego Ziemi Dzierżoniowskiej i Dyskusyj-nego Klubu Książki wysłuchali niezwykle interesującego wykładu  Janiny Weretki-Piechowiak pt. Literatura skandynawska.
Zebrani z ogromnym zainteresowaniem słuchali o historii literatury norweskiej, szwedzkiej, duńskiej i fińskiej, o pisarzach reprezentujących te literatury i  nie tylko o tych popularnych i znanych jak H. Ibsen, A. Strindberg, H. Ch. Andersen, A. Lindgren, J. Gaarder ale i o tych mniej znanych jak. B. Björnson, autor pięknej opowieści o miłości Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza, K. Humsen, twórca niesamowitej książki o głodzie i ubóstwie Głód, S. Undset, która napisała Krystynę córkę Lawransa, piękną historię miłosną osadzoną w realiach średniowiecznej Norwegii, K. Blixen znanej głównie z powieści Pożegnanie z Afryką, ale również cudowną powieść Uczta Babette, M. Waltari, autor niezwykłej powieści Egipcjanin Sinuhe.
W dyskusji, która wywiązała się po wykładzie, słuchacze zastanawiali się nad tym, co dzisiejszych czytelników tak fascynuje w powieściach skandynawskich. Na pewno ich tajemniczość i baśniowość, surowy styl i ascetyczny język, przepiękne opisy przyrody.
Gdybym miała wspomnieć o jednej cesze literatury skandynawskiej, to powiedziałabym, że nikt tak skutecznie nie milczy w książkach, jak jej bohaterowie. Milczenie rozpościera się swoim płaszczem nad ludźmi, ziemią i światem… To przestrzeń, w której łatwo wykreować tajemnicę, bo mowa jest tu na wagę złota. Rzecz w tym, że tu się milczy i sprawach istotnych, i nieważnych. I wszyscy wiedzą, co się kryje za milczeniem.
Może dlatego, gdy Skandynawowie zapraszają nas, czytelników z z e w n ą t r z, do swojego świata, wydaje się nam, że uchylają tylko nieco drzwi. I że nawet po przeczytaniu książki nie wiemy, czy noga tarasująca te drzwi cofnęła się bodaj na jeden milimetr.
Fragment, którym Janina Weretka-Piechowiak podsumowała swój wykład najtrafniej oddaje istotę literatury skandynawskiej.
Następne wspólne spotkanie TOZD i DKK odbędzie się 3 listopada. Temat: Najciekawsze debiuty ostatnich lat.

Urszula Jaros
moderator DKK w Dzierżoniowe