6 października gościliśmy w naszym klubie Panią Sandrę Nejranowską-Białka. Przewodniczącą Zachodnio-Sudeckiego Towarzystwa Krajoznawczego autorkę m.in. książek pt. Kultura Gór i Pogórza Kaczawskiego, Ziemia Kłodzka i Góry Sowie, Wędrując po Spiszu. Pani Sandra przyjechała do nas ze swoją najnowszą książką - przewodnikiem pt. Dolina Bobru. We wstępie czytamy: Bóbr choć największy z lewobrzeżnych dopływów Odry, stanowi zaledwie trzecią część jej długości. O ile w hierarchii rzek Odra - pisała Olga Tokarczuk w książce „Bieguni” plasuje się na dworze królowej Amazonki, o tyle Bóbr wydaje się być majordomusem na dworze wicehrabiny z prowincji.
Aby poznać Dolinę Bobru w pełni, doświadczyć jej piękna, nie wystarczy przewodnik, dobrze jest przejechać te okolice rowerem – zachęcała autorka.
W drugiej części spotkania rozmawialiśmy o książce Hermana Hessa pt. Gra szklanych paciorków. Moja przyjaźń z Panią Sandrą od tej książki się zaczęła. Będąc na spotkaniu w Warszawie dotyczącym wymiany doświadczeń lokalnych grup partnerskich Pani Sandra opowiadała o klubie Kastalia, który prowadzi w Jeleniogórskim Ośrodku Kultury. Klub mniejszości kulturowych i religioznawczych, którego celem jest wzajemne poznanie, wymiana doświadczeń w pięknym dialogu.
Gra szklanych paciorków jest psychologią głębi człowieka, której H. Hesse uczył się od Junga. Kastalia to źródło na Parnasie poświęcone mitom. Duch Kastalii w Grze szklanych paciorków podlega dobrom kulturowym ludzkości bez granic i czasu. W Grze szklanych paciorków: Częstokroć wystarczy dwóch zawodników, którzy wzajemnie się pobudzają, aby kursom takimi wraz z wszystkimi jego uczestnikami i nauczycielem przydać polotu, wznieść na wyższy poziom. Bohater książki Józef Knecht pisze: Nie te wiersze były najpiękniejsze w których lekkość, nauka, mądrość szukały dla siebie wyrazu, lecz te w których do głosu dochodziła osobowość poety, jego zasób uczuć, jego rzetelność, miłość bliźniego.
Ciekawą historię wiersza poświęconego tej książce opowiedziała nam Pani Bogna Turko. Kiedy była w sanatorium koło Zakopanego zajęcia kulturalno-oświatowe w ośrodku prowadził Władysław Hasior. Wszyscy byli zachwyceni osobowością i spotkaniami z malarzem. Mąż Pani Bogny napisał wiersz z podziękowaniem za krainę Kastalii.
Urszula Bielecka
moderator DKK w MBP we Wrocławiu, Filia nr 23
Zdjęcia ze spotkania dostępne po kliknięciu na link poniżej: