Przejdź do głównej zawartości

Dziwne przygody sióstr Bronte z literaturą


Członkowie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i DKK 10 maja wysłuchali wykładu o przygodzie sióstr Bronte z literaturą. Janina Weretka-Piechowiak rozpoczęła swój wykład słowami pięknej piosenki Kate Bush Wuthering Heights. Utwór ten to wyraz fascynacji piosenkarki powieścią Emily Bronte Wichrowe Wzgórza. Jej zauroczenie powieścią przybrało jeszcze na sile gdy dowiedziała się, że obchodzi urodziny w tym samym dniu co Emily Bronte czyli 30 lipca. Ta piękna piosenka od ponad 30 lat wciąż zachwyca  słuchaczy.

fot. U. Jaros


Siostry Bronte po śmierci matki były wychowywane przez ojca - anglikańskiego pastora oraz przez ciotkę. Wraz z bratem wychowywały się w cichej plebanii wśród dzikich wrzosowisk. Bawiąc się w domu dzieci stworzyły sobie własny świat – Gondal – krainę, o której siostry często pisały w swoich utworach. Już w młodości pisały opowiadania i wiersze. Pisarstwo miało dać utrzymanie całej rodzinie. Pierwszy tomik wierszy, który wydały pod męskim pseudonimem, spotkał się z dobrym przyjęciem krytyki, ale nie przyniósł dochodów, bo sprzedano tylko 2 egzemplarze.
Charlotte napisała zatem powieść Dziwne losy Jane Eyre -  romans gotycki, który spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników i krytyków. Bardzo pochlebnie o tej powieści wyraził się W. Thackeray. Inne książki Charlotte Bronte to Shirley oraz Viollette. 
Emily Bronte jest autorką jednej powieści Wichrowe Wzgórza, należącej do kanonu literatury angielskiej. Jest to książka jedyna w swoim rodzaju, wieloznaczeniowa, w której autorka wnika mocno w sferę ludzkiej psychiki. Emily tak jak pozostałe siostry, pisała również wiersze. Janina Weretka-Piechowiak przeczytała kilka z tych autobiograficznych utworów, które bardzo się podobały uczestniczkom spotkania.
Anne Bronte najbardziej tajemnicza z sióstr obdarzona szczególnym poczuciem humoru  jest autorką powieści z elementami autobiograficznymi -  Agnes Grey oraz pierwszej powieści feministycznej - Lokatorka Widfell Hall - opowiadającej o losach brata Branwella.
Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że Siostry Bronte ich losy i twórczość są niezwykle ciekawe i nieprzeciętne, a dzięki wykładowi Janiny Weretki-Piechowiak  miali okazję poznać bliżej te utalentowane pisarki, których powieści wciąż cieszą się powodzeniem wśród czytelników i doczekały się wielu ekranizacji.

Urszula Jaros
moderator DKK w Dzierżoniowie