Przejdź do głównej zawartości

10 pytań na 1000 klubów


Klubów jest już tysiąc! Rozsiane po całej Polsce spotykają się w swoim gronie, ale rzadko mają szansę porozmawiać między sobą. Dlatego właśnie otwieramy profil DKK na Facebooku, który ma być namiastką takiego spotkania. 

Każdy czyta inaczej: w innym miejscu, z herbatą, kawą albo kanapką w ręce, jedni w okularach inni bez, część na leżąco, a niektórzy na stojąco, z jedna ręką na autobusowym czy tramwajowym uchwycie. Ale my, dekakowicze, po lekturze oddajemy się czynności, która nas w tych odmiennych formach łączy i spaja: dyskutowaniu. Rozmowy nigdy dość, kawa się skończy, ostatnie okruchy po ciasteczkach zostaną wyzbierane, a nam wciąż mało. I takich ludzi na głodzie rozmowy jest kilkanaście tysięcy. Właśnie otworzył się tysięczny klub. To znaczy tysięczny został zarejestrowany, a przecież wokół klubów pod szyldem DKK powstały dziesiątki (a może setki) podobnych grup, zainfekowanych manią gadania o książkach. Profil na Facebooku jest także dla nich.  

Utworzenie tysięcznego klubu zbiega się z pięcioleciem istnienia programu. Niby się znamy, niby trochę o sobie wiemy, ale właśnie... tylko trochę. Dlatego postanowiliśmy regularnie (acz nie za często) zadawać klubowiczom pytania o preferencje czytelnicze, o spotkania, o klub. Informacje te będziemy wykorzystywać, prowadząc profil DKK na Facebooku: 
Polubcie!

Ponieważ są wakacje – termin odpowiedzi na pierwszą ankietę wyznaczamy na 15 września (o czym jeszcze będziemy przypominać, gdy zacznie się rok szkolny). Wszystkie odpowiedzi przysłane wcześniej będą bardzo mile widziane.

Odpowiedzi na pytania prosimy nadsyłać bezpośrednio do Instytutu na adres: e.kalinowska@instytutksiazki.pl

Dobrej zabawy!

10 pytań na 1000 klubów 
1. Prehistoria klubu – jak to się zaczęło, pamiętacie pierwsze spotkanie? Opiszcie początki klubowe w pięciu dosłownie zdaniach. 
2. Czy dzięki klubom czytacie więcej? 
3. Od sześciu lat spotykacie się z postaciami literackimi. Którego z bohaterów najbardziej chcielibyście spotkać?  I dlaczego? 
4. Jak odbieracie głos gadułom? Jakie macie sposoby na porządkowanie dyskusji?  
5. Czy zdarzyły się książki o których nikt (po lekturze) nie chciał rozmawiać? 
6. Czy zdarzyły się książki, które wzbudziły jednomyślny zachwyt? Jeśli tak – podajcie przykłady.
7. Czy zdarzyły się książki, które wszystkim wam się nie podobały, które was zbulwersowały? Jeśli tak – podajcie przykłady.
8. Na pewno zdarzają się kłótnie, o bohatera, o sens, o język. Która z nich utkwiła wam w pamięci. Tu także prosimy o opis nie dłuższy niż pięć zdań. Pytania pomocnicze: o co się kłóciliście, czy ktoś czymś rzucał…?  
9. Co wasi bliscy i znajomi sądzą o waszej aktywności klubowej? Budzicie podziw, czy też uważają was za nieszkodliwych dziwaków?
10. Raczej polska czy raczej obca? Którą częściej wybieracie?