Przejdź do głównej zawartości

Dusza ludzka jest częścią kosmicznej całości


grupa seniorów na spotkaniu
wsłuchana w opowieści o Izraelu
Na spotkaniu rozmawialiśmy o książce Grażyny Kotlubei i Zofii Muzyki pt. Bilet do Izraela. W poszukiwaniu duchowej tożsamości.
Książka napisana w formie listów matki i córki w latach 1998-2002. Obie Panie przebywały wtedy za granicą. Grażyna od 1978 r. mieszkała w Austrii, Zofia od 1998 w Izraelu. Autorki poruszają problemy judaizmu i innych religii, opisują trudności przed jakimi stoją społeczeństwa multikulturowe, analizują historię Bliskiego Wschodu i rodziny. 
Inspiracją do pierwszych pytań stała się ilustracja okładki książki przedstawiająca Meczet, Synagogę, Krzyż na tle ognistego nieba.
Grażyna Kotlubei wyjaśniała trudną sytuację Jerozolimy uważanej za pępek świata, centrum stworzenia między Niebem a Ziemią. Tam spadł kamień, który przyniósł duchowy impuls  i więź między Bogiem a ludzkością. Na tej legendarnej górze Abraham chciał ofiarować Izaaka. Z tego miejsca Machomet poleciał do nieba, choć umarł w Medinie. Dla chrześcijan Jerozolima jest miejscem męki Jezusa. 
Zastanawialiśmy się czy Jerozolima może stać się miastem pokoju? Rozwiązanie konfliktu nie powinno polegać na rezygnacji z praw jednej grupy religijnej, ale na pokojowym współistnieniu.
Pani Grażyna Kotlubei zacytowała przypowieść z dramatu Lessinga pt. Natan mędrzec. W sporze czyja religia najważniejsza? Natan zapowiada, ten pierścieni okaże się prawdziwy, którego właściciel będzie postępował moralniej dla dobra ludzkości. Może wyjściem byłoby świadome unikanie negatywnych czynów i wytworzenie w sobie pozytywnego nastawienia do wszystkich istot, a przede wszystkim współczucia dla wszystkich cierpiących. 
Filozofiami i kulturami świata zainteresował Panią Grażynę jej wujek dr Leon Cyboran. Jego poglądy zbliżone do Giordana Bruno opisała w jednym z listów. Wszechświat jest uduchowionym żywym organizmem. Wszystko we wszechświecie ma świadomość o różnym natężeniu. Dusza ludzka jest częścią kosmicznej całości. Istoty rzeczy nie poznamy drogą nauki ale mistyczną drogą kontemplacji i tylko w stopniu w jakim rozpoznaje się istotę Boską w swojej duszy.
Na spotkanie przyszło około 30 osób. W ekumenicznym dialogu rozmawialiśmy o trudnej historii judeochrześcijańskiej. Po spotkaniu Pani Grażyna oglądając bibliotekę, zatrzymała się przed tablo z historii os. Kosmonautów. Opowiedziała nam historię ze Szkoły Podstawowej, kiedy to z koleżankami na wagary wybrały się na lotnisko. Zainteresowanym panom pilotom, dziewczynki powiedziały, że mają napisać referat o lotnictwie. Panowie wszystko objaśnili, dziewczynki przeleciały się samolotem. Panią Grażynę, tak zafascynowało lotnictwo, że zdawała do szkoły lotniczej, tylko uszczerbek na zdrowiu uniemożliwił jej naukę w szkole lotniczej.

Urszula Bielecka
moderator DKK "Fiszka"
w Filii nr 23 MBP we Wrocławiu

Urszula Bielecka moderator DKK czyta ciekawe fragmenty

Książka Bilet do Izraela wzbudziła duże zainteresowanie.
Panie Grażyna Kotlubei i Zofia Muzyka rozdają autografy