Przejdź do głównej zawartości

DKK 2013 - podsumowanie

W 2013 roku liczba klubów wzrosła do 1187 (1079 na koniec 2012 r.). Działają 389 kluby dla dzieci i młodzieży, 798 dla dorosłych. Kluby spotkały się 11055 razy. Na potrzeby programu zakupiono 18579 woluminów książek. Kluby skupiają obecnie około 11 355 stałych członków, nie licząc osób, które nie należą do DKK lecz przychodzą na spotkania, którymi są szczególnie zainteresowane.
W 1074 spotkaniach autorskich wzięło udział 586 pisarzy. Pośród zaproszonych autorów znaleźli się między innymi: Andrzej Stasiuk, Bohdan Zadura, Daniel Odija, Danuta Wałęsa, Ewa Lipska, Filip Springer, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Jan Miodek, Jerzy Bralczyk, Joanna Olech, Joanna Siedlecka, Justyna Sobolewska, Kazimierz Orłoś, Krzysztof Varga, ks. Adam Boniecki, Marek Bieńczyk, Maria Czubaszek, Mariusz Sieniewicz, Mariusz Szczygieł, Michał Rusinek, Michał Witkowski, Olga Tokarczuk, Stefan Chwin, Sylwia Chutnik, Szczepan Twardoch, Włodzimierz Nowak, Wojciech Jagielski, Marcin Meller, Paweł Smoleński, Barbara Kosmowska, Małgo-rzata Gutowska-Adamczyk, Katarzyna Enerlich, Szymon Hołownia, Eustachy Rylski, Zygmunt Miłoszewski. 
Moderatorzy i klubowicze wybierali bardzo różnorodne tytuły do omawiania w czasie spotkań. Stąd trudność we wskazaniu zdecydowanych faworytów. Najchętniej czytane przez klubowiczów książki to:

LITERATURA PIĘKNA
Cukiernia pod Amorem, Gutowska-Adamczyk Małgorzata
Ukrainka, Kosmowska Barbara
Ciemno, prawie noc, Bator Joanna
Podróż do miasta świateł, Gutowska-Adamczyk Małgorzata
Ostatnie rozdanie, Myśliwski Wiesław
Autoportret z Lisiczką, Marta Fox
Sergiusz , Czesław…, Nurowska Maria
Bezbarwny Tsukuru …, Murakami Haruki
Sprawa Colliniego, Schirach von Ferdinand
Prowincja pełna marzeń, Enerlich Katarzyna
Cukiernia pod Amorem, Gutowska-Adamczyk Małgorzata

LITERATURA FAKTU
Dowód, Eben Alexander 
Miłość z kamienia, Jagielska Grażyna 
Anna German we wspomnieniach, Pryzwan Mariola
Miedzianka, Springer Filip
Arab strzela, Żyd się cieszy, Smoleński Paweł
Towarzyszka Panienka, Jaruzelska Monika
Bóg nigdy nie mruga, Brett Regina
Ostatni świadkowie, Aleksijewicz Swietłana 
Gabriela Gabi Kownacka, Dziewoński Roman
Tak sobie myślę, Stuhr Jerzy

LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wyczyny Bartka Koniczyny, Zawadzka Danuta
Zagubiona w śniegu, Webb Holly
7 razy dziś, Oliver Lauren
Bardzo biała wrona, Nowak Ewa
Dobre i złe sekrety, Zubrzycka Elżbieta
Mam dość, Hassenmüller Heidi 
Nieśmiertelność zabije nas wszystkich, Magary Drew
Tajemnica gazety, Widmark Martin
Telefony do przyjaciela, Łacina Anna
Wróć, Alfiku, Webb Holly

Oprócz comiesięcznych spotkań, na których członkowie DKK omawiają książki, klubowicze podejmują również inne inicjatywy. Należą do nich m. in.:
  • spotkania i warsztaty dla moderatorów DKK, np. spotkanie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, które odbyło się 27 czerwca 2013 r. Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej i prowadzone były przez Martę Mizuro – krytyka literackiego, recenzentkę m.in. „FA-artu”, „Nowych Książkek”, „Przekroju”, „Zwierciadła” i miesięcznika „Odra”; współczesna literatura czeska i słowacka w Polsce – warsztaty dla moderatorów w Gorzowie Wielkopolskim (11 grudnia)
  • wykłady o literaturze, np. dyskusja na temat książek austriackich pisarzy Roberta Musila, Gerharda Rotha, Ilse Aichinger i Martina Pollacka, moderowana przez Rafała Grzenię – filologa, krytyka literackiego i filmowego, zorganizowana we współpracy z Austriackim Forum Kultury w DKK przy bibliotekach w Dąbrowie Chełmińskiej (9 kwietnia), Świeciu (10 kwietnia), Bydgoszczy (11 kwietnia) i Barcinie (11 kwietnia); odczyt prof. Tadeusza Morawskiego o palindromach i innych zabawach słowami, który odbył się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku (14 czerwca); wykład nt. literatury kryminalnej zorganizowany przez międzyrzecki DKK dla słuchaczy UTW (10 grudnia);
  • zajęcia warsztatowe, np. warsztaty „Jak powstaje książka?” w Hrubieszowie (23 stycznia), podczas których klubowicze mieli okazję omówić proces pisania, rolę wydawnictwa, ilustratora, redaktora korektora oraz zapoznać się z fachowym słownictwem, warsztaty prowadziła Jolanta Joniec; warsztaty „Porozmawiajmy o książce – sztuka prowadzenia dyskusji”, które poprowadziła Magdalena Fudala w Kielcach (7 listopada).
  • współpraca z lokalnymi mediami, np. występ członków DKK w Stróży w słuchowisku „Oskar i pani Róża” wyemitowanego na antenie Radia Ziemi Wieluńskiej (słuchowisko powstało na podstawie książki E.E. Schmitta pod tym samym tytułem) lub przygotowany przez członków DKK w Sieradzu cykl audycji o zapomnianych książkach polskich autorów pt. „Książki z lamusa”, emitowany na antenie Naszego Radia, czy też współpraca Klubowiczów z Sejn z wydawnictwem oraz serwisem książkowym bestsellery.NET, na którym zamieszczane są przez klubowiczów recenzje otrzymanych książek.
  • organizacja lokalnych festiwali, np. zorganizowany przez DKK w Kargowej Festiwal Kryminalny pn. „Kryminaliści w Kargowej…” (20-21 czerwca) lub Festiwal Kryminału "Kryminalna Piła" 2013 zorganizowany przez Regionalne Centrum Kultury "Fabryka Emocji" w Pile, przy którym działa DKK Pila Dialog (20-22 marca).
  • spotkania integracyjne, np. spotkanie DKK dla młodzieży w Elblągu poświęcone książce Kathrin Schrocke „Freak City” (książka dotykająca problemów ludzi niesłyszących) z udziałem Anny Garbarskiej-Werner ze Stowarzyszenia Integracyjnego Głuchych i Niedosłyszących (SIGN) oraz dziennikarzy z elbląskiego czasopisma dla osób niepełnosprawnych „Razem z Tobą” (19 stycznia).
  • gry miejskie, np. zorganizowana przez DKK w Olsztynku gra miejska dla młodzieży pt. „Gra o pierścień” na podstawie trylogii J. R. R. Tolkiena „Władca pierścieni”(3 maja).

Dobre książki i kawa z…
To cykl dużych spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki z najpopularniejszymi pisarzami w miastach wojewódzkich rozpoczęty w 2012 r. Spotkania w ramach cyklu są odpowiedzią na zapotrzebowanie czytelników, są możliwe dzięki ścisłej współpracy z wydawcami, którzy dzielą z IK koszty przyjazdu najpopularniejszych autorów, w tym zagranicznych, do Polski. W 2013 roku odbyły się spotkania z Martine Widmarkiem (13 marca, Kraków), Olgą Tokarczuk (19 marca, Gdańsk), Pauliną Simmons (21 maja Katowice, 22 maja Gdańsk), Pawłem Smoleńskim (8 czerwca, Lublin) oraz Zeruyą Shalev (17 czerwca, Katowice), Lisą Marklund (12 października, Wrocław), Katarzyną Enerlich (7 października, Poznań). Wizyty Pauliny Simmons (po raz pierwszy w Polsce) i Zerui Shalev połączone były z premierami nowych książek autorek. 
Każdemu spotkaniu towarzyszyła wysyłka informacji prasowych oraz plakaty i rollupy. Zapowiedzi i relacje ze spotkań były umieszczane na stronie internetowej IK i DKK oraz stronach bibliotek wojewódzkich i patrona medialnego, portalu lubimyczytac.pl. 

Inne działania promocyjne i edukacyjne to: 
Czytelnicy, wyjdźcie z szafy! to wspólna akcja „Gazety Wyborczej” i Instytutu Książki adresowana do niezrzeszonych Dyskusyjnych Klubów Książki. Z chwilą rozpoczęcia programu Dyskusyjne Kluby Książki w bibliotekach w całej Polsce, moda na dyskusyjne kluby zaczęła zataczać coraz szersze kręgi i właściwie od początku równolegle do klubów zrzeszonych w sieć DKK zaczęły powstawać niezależne inicjatywy tego typu. Projekt Czytelnicy, wyjdźcie z szafy! ma na celu dotarcie do tych niezrzeszonych klubów i włączenie ich w szersze działania DKK. Projektowi towarzyszy organizowany wspólnie z Gazetą Wyborczą konkurs na najciekawszy opis klubu, do wygrania są zestawy książek i roczna prenumerata magazynu „Książki” „Gazety Wyborczej”. Projekt zostanie zakończony z początkiem 2014 roku. 
Przez cały rok trwał też internetowy konkurs na „Recenzję miesiąca” – najlepsze recenzje wybierane były w trzech kategoriach: recenzja z książki dla dorosłych, z książki dla dzieci i młodzieży, a także, od wiosny tego roku, recenzja rysowana dla dzieci najmłodszych spośród tekstów nadesłanych przez koordynatorów do Instytutu Książki i opublikowanych na jego stronie internetowej. Zwycięzcy otrzymywali książki ufundowane przez wydawnictwa Świat Książki, Czarne, Karakter, Otwarte, Wydawnictwo Literackie, Czytelnik, Muza, W.A.B., Akapit-Press, Zysk, Prószyński, Nasza Księgarnia, Wielka Litera, Krytyka Polityczna, Claroscuro, Agora, a5, Dwie Siostry, Wilga, Zakamarki. W styczniu 2014 wyłoniliśmy laureatów „Recenzji roku”.
Odbyły się tradycyjnie dwa spotkania z koordynatorami wojewódzkimi poświęcone sprawom organizacyjnym i finansowym. W grudniu zaprosiliśmy także działy promocji wydawnictw – celem tego spotkania było ustalenie bardziej czytelnych zasad współpracy pomiędzy wydawcami a DKK. Na spotkaniu obecnych było 14 przedstawicieli m.in.: Znak, WL, Prószyński Media, Wielka Litera, Nasza Księgarnia, Świat Książki.