Przejdź do głównej zawartości

Moda, wspomnienia i Walentynki

Walentynkowe spotkanie (12 lutego 2014 r.) DKK Literiada upłynęło na – zawsze cieka-wych rozmowach o modzie, uczuciach i życiu. Inspiracją do podjęcia tego tematu stała się bestsellerowa powieść Lauren Weisberger - Diabeł ubiera się u Prady. Autorka, była osobista asystentka Anny Wintour – redaktor naczelnej amerykań-skiego magazynu Vogue, sportretowała w swojej książce - pełen blichtru i jedno-cześnie bezwzględnych reguł funkcjonowania - świat mody. Przedstawiła historię młodej dziennikarki, asystentki redaktor naczelnej w prestiżowym  piśmie. Wszyscy klubowicze poznali już wcześniej głośną ekranizację tej powieści, w której główne role zagrały: Anne Hathaway, Andrea Sachs – stażystka, Meryl Streep – redaktor Miranda Priestley. 



Rozmowa o środowisku, w którym zapadają decyzje: co kobiety będą nosić w danym sezonie oraz, że ubrania w rozmiarze 38 przeznaczone są dla „grubasek”, zaprowadziła nas do wspomnień, zamkniętych w naszych szafach. I tak, „bohaterką” walentynkowego spotkania DKK stała się pewna maturalna spódnica, która ma już więcej niż 60 lat, a także - kilka lat od niej młodsze - zamszowe czarne czółenka, pamiętające narodziny syna ich właścicielki; obszyty perełkami (kilkanaście lat temu) czarny beret – dziś tak bardzo modny; orientalna torebka, pamiątka studenckiego wyjazd do Egiptu w latach 70-tych… Właśnie moda lat 70-tych szczególnie zapisała się w naszej pamięci, a najwyraźniej - bananowe spódnice, wzorowane na tych, które nosiła wówczas Maryla Rodowicz.


Wieczorne rozmowy o modzie, prowadzone przy kawiarnianym stoliku, przywołały szereg wspomnień romantycznych, czasem zabawnych. Okazuje się, że pewne „ciuchy”, podobnie jak Proustowska magdalenka, posiadają moc budzenia wspomnień, także tych wiecznie żywych, walentynkowych.

Maria Kret
moderator DKK Literiada w Zgorzelcu