W całej Polsce 28 listopada o godz. 18.00 rozpoczęła się II Ogólnopolska Dyskusja Literacka, zorganizowana przez Instytut Książki w Krakowie i Wydawnictwo MUZA. Do Dyskusji zakwalifikowało się tylko 50 Dyskusyjnych Klubów Książki, wśród nich znalazł się i chojnowski DKK ŁGARZ. Tegoroczną lekturą, nad którą debatowaliśmy, była powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa.
Przygotowaliśmy się do tego wydarzenia bardzo starannie. Już przed wejściem na salę, gdzie miała odbywać się dyskusja, zarówno zaproszeni goście, jak i klubowicze, otrzymali kotyliony ze swoimi imionami zapisanymi po japońsku. Sala na ten wyjątkowy wieczór była specjalnie udekorowana. W powietrzu unosiły się papierowe żurawie - symbole szczęścia i dostatku. Na ścianach wisiały tablice przedstawiające - w olbrzymim skrócie - to, co każdy Europejczyk powinien wiedzieć o Japonii. A na sztalugach umieszczone zostały zdjęcia ze współczesnego Tokio, które wykonała jedna z klubowiczek, podczas podróży do stolicy tego egzotycznego kraju.
Punktualnie o godzinie 18.00 przywitaliśmy się słowami Ohayō, subete no kon`nichiwa, czyli dzień dobry, witam wszystkich. Po wprowadzeniu do tematu spotkania przedstawiliśmy naszego specjalnego gościa - Jarosława Majchera, chojnowianina, którego pasją od 25 lat jest origami. Pan Jarosław zajmująco opowiedział nam o swoim niezwykłym hobby i zaprezentował wykonane przez siebie modele origami. A potem nastąpiła przeddyskusyjna gimnastyka rąk. Pod ścisłym nadzorem instruktora, pana Majchera, wszyscy składali swoje żurawie z papieru. Okazało się, że niektórzy z nas posiadają jeszcze nieodkryte talenty plastyczne.
Kiedy już na stole pyszniły się małe dzieła sztuki, rozpoczęła się istotna część naszego spotkania - dyskusja.
Po przeczytaniu dwóch recenzji, napisanych przez klubowiczów, każdy poznał ogólny zarys powieści. Wszystkim książka podobała się, odnieśliśmy wrażenie, że była bardziej zrozumiała dla Europejczyka, niż znane nam, poprzednie powieści Murakamiego. Niektórzy uznali to za zaletę książki, a inni twierdzili, że to wada.
Zdania Łgarzy na temat głównego bohatera, „bezbarwnego" Tsukuru, też były podzielone. Jedni uważali go za osobę pozbawioną przysłowiowego kręgosłupa, który bez pomocy kobiet nie potrafi sobie poradzić. Natomiast przeciwnicy bronili go, uważając że trauma przeżyta w młodości zdeterminowała jego późniejsze życie, ale na tyle był silny psychicznie, że sam przezwyciężył ten koszmar. Był nawet głos, że wreszcie pojawił się bohater, o którym można powiedzieć, że jest w pełni pozytywny.
W trakcie rozmowy nad książką, której z zaciekawieniem przysłuchiwali się nasi goście, udało się nam nawet wymyślić szczęśliwe zakończenie historii Tsukurukiego!
I choć dyskusja mogłaby jeszcze trwać z trzy godziny albo i więcej, poprzestaliśmy na godzinnej debacie.
Następnym punktem naszego programu był konkurs. Wszyscy, oprócz Naczelnego Łgarza, czyli moderatora, mogli wziąć w nim udział. Zadaniem konkursowym było odgadnięcie liczby żurawi, które znajdowały się w sali. Pewną podpowiedzią było to, że jest ich nie mniej niż 500 i nie więcej niż 1000. Kiedy już każdy podał swoją propozycję, w asyście dziennikarzy i sekretarza, otworzyliśmy kopertę z prawidłowym wynikiem. Szok! Spośród 30. osób uczestniczących w konkursie, Emilia Grześkowiak, redaktor naczelna Gazety Chojnowskiej, podała dokładną ilość. Na sali było 850 żurawi! Wśród gromkich oklasków zwyciężczyni otrzymała nagrodę - najnowszą powieść Harukiego Murakamiego Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa oraz książkę o origami.
Potem przystąpiliśmy do rozstrzygnięcia konkursu składającego się z trzech pytań związanych z tematem tegorocznej Dyskusji Literackiej, a rozpropagowanego wcześniej na plakatach i na stronie internetowej biblioteki. Tym razem zwycięzcą został klubowicz, Jarosław Domański, który jako nagrodę otrzymał także najnowszą powieść Murakamiego i książkę o origami. Po konkursach, już tradycyjnie, przyznaliśmy dyplom honorowego Łgarza. To zaszczytne miano w tym roku otrzymali Jarosław Majcher oraz Dorota Chopkowicz.
Nasze spotkanie zakończyliśmy mówiąc sobie Sayōnara - japońskie do widzenia.
Ale okazało się, że to nie był prawdziwy koniec, bo jeszcze ponad godzinę trwały towarzyskie rozmowy. W tym czasie zawiązało się kółko wielbicieli origami, zasypujące dodatkowymi pytaniami pana Jarosława. Inni próbowali trudnej sztuki jedzenia pałeczkami, a jeszcze inni wymieniali się poglądami na temat przeczytanych książek japońskiego pisarza. Byli też tacy, którzy chcieli się dowiedzieć, jak brzmią fonetycznie, po japońsku, ich imiona. Do tej zabawy dołączyli pozostali. Po chwili cała sala rozbrzmiewała głośnym śmiechem. I to był naprawdę koniec II Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej w Chojnowie.
Według japońskiej legendy osoba, która złoży 1000 papierowych żurawi w przeciągu roku może wypowiedzieć jedno życzenie, które na pewno się spełni. I choć nie złożyliśmy tego tysiąca, my Łgarze mamy nadzieję, że spełni nam się jedno życzenie - chcielibyśmy na naszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki gościć samego Harukiego Murakamiego.
Może tym razem, wyjątkowo, wystarczy tylko 850 żurawi?
Anna Kopyra
moderator DKK ŁGARZ
przy MBP Chojnów