Przejdź do głównej zawartości

Jesień Poetycka w Zgorzelcu

Z inicjatywy DKK „Literiada” Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zorganizowała tej jesieni cykl spotkań z regionalnymi twórcami poezji. Uroczystym zwieńczeniem cyklu były XVII zgorzeleckie Zaduszki Poetyckie poświęcone tym razem pamięci Cypriana Kamila Norwida w 200. rocznicę jego urodzin. Koncertowi (2 listopada) warszawskiego barda Kuby Michalskiego „Norwid i inni romantycy” towarzyszyła wystawa - wg scenariusza Justyny Polakowskiej - „Piosenka Norwida”.

Otwarciem Jesieni Poetyckiej było spotkanie (27 września) z Krystyną Adler, zgorzelecką malarką, która wydała już trzeci tom poetycki Słowa i obrazy. Jak się łatwo domyślić, tomik zawiera także autorskie ilustracje. Krystian Krzysztof Jankiewicz był bohaterem spotkania 7 października, podczas którego promowany był II tom jego zbioru wierszy Kwiat poezji – król tulipan. 19 października o swej twórczości opowiadała Bożena Anna Iwankiewicz, autorka dwóch tomików poezji zatytułowanych Nie kołuj nade mną oraz Bezlęk. Gościem spotkania z 28 października była znana wrocławska poetka i prozatorka Halina Kuropatnicka-Salamon. Członkini Związku Literatów Polskich oraz Klubu Inteligencji Niewidomej RP we Wrocławiu opowiadała o swych wierszach zawartych w tomikach Na przełaj i Ślady westchnień. Wszystkie wymienione spotkania odbyły się w sali Miejskiego Domu Kultury, a o ich oprawę muzyczną zadbali uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu.
Projekt „Jesień Poetycka” zakończyły kolejne biblioteczne Zaduszki. 2 listopada w sali Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu odbył się koncert poezji śpiewanej pt. „Do kraju tego…”. Kuba Michalski wykonał własne kompozycje do wierszy Norwida, Słowackiego, Mickiewicza. Koncertowi towarzyszył wernisaż wystawy „Piosenka Norwida”. Wystawa korzystała z wierszy C.K. Norwida zamieszczonych w dziele Pisma wybrane (pod redakcją Juliusza W Gomulickiego) oraz z wypowiedzi o dziełach poety z książki Romantyzm. Nowe spojrzenie autorstwa Aliny Kowalczykowej. Ilustracje zostały wykonane na bazie rysunków i akwareli ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Wystawę zwiedzano do końca listopada.






moderator 
Maria Kret
DKK "Literiada" Zgorzelec