Przejdź do głównej zawartości

Fantastyczne przygody na Festiwalu Fantasy w świebodzickiej bibliotece

9 maja 2024 to data warta zapamiętania, ponieważ do właśnie tego dnia Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach stała się areną dla miłośników magii, przygód i fantastycznych światów podczas wyjątkowego Festiwalu Fantasy w ramach Tygodnia Bibliotek 2024. Wydarzenie zgromadziło wielu entuzjastów fantastyki, w tym młodzież ze świebodzickich szkół, która wykazała się dużym zaangażowaniem podczas odbywających się spotkań i warsztatów.
Pierwszym punktem programu było spotkanie autorskie z Pawłem Kopijerem, twórcą bestsellerowej trylogii "Mitrys". Kopijer, znany z wciągającej narracji i bogatego świata, zachwycił publiczność swoją obecnością, z charyzmą opowiadając o losach bohaterów ze swoich książek. W drugiej połowie spotkania, zebrani mieli okazję wcielić się w postaci ze świata "Mitrys", biorąc udział w emocjonującej grze planszowej o tej samej nazwie. Choć przy pierwszym spotkaniu z grą zasady wydawały się skomplikowane, uczestnicy, przy pomocy cennych wskazówek autora, doskonale sobie z nią poradzili.
Dla młodych entuzjastów teatru i efektów specjalnych, warsztaty charakteryzacji teatralnej stanowią niezwykłą okazję do eksploracji sztuki tworzenia efektów wizualnych. Jednym z najbardziej porywających elementów jest tworzenie hiperrealistycznych ran ciętych – efektów tak często spotykanych w opowieściach fantastycznych. Pod czujnym okiem Anny Strzelczyk-Cichosz, oraz z pomocą profesjonalnych narzędzi i technik, uczestnicy eksperymentowali z makijażem, tworząc efekty godne najbardziej epickich bitew. Na początku warsztatów uczestnicy poznali podstawy charakteryzacji, takie jak nałożenie bazy makijażowej i stosowanie cieniowania, aby uzyskać efekt trójwymiarowości. Następnie przyszła pora na bardziej zaawansowane techniki, takie jak tworzenie fałd skóry, odtwarzanie struktur tkanki oraz aplikacja sztucznej krwi w sposób, który wyglądałby jak realistyczna rana. W rezultacie uczestnicy opuścili spotkanie z dumą i satysfakcją, prezentując swoje hiperrealistyczne rany cięte, które wyglądały jak prawdziwe dzieła sztuki, a przede wszystkim zyskali nowe umiejętności, które mogą być przydatne nie tylko na scenie teatralnej, ale również w życiu codziennym, poprzez rozwijanie kreatywności, precyzji i umiejętności pracy zespołowej. Warto także wspomnieć o dodatkowej atrakcji wydarzenia, jaką był konkurs na najlepiej wykonaną charakteryzację, który wygrała Zosia Bednarz, tworząc niesamowicie realistyczną i trójwymiarową ranę. Nagrodę dla zwycięzcy dofinansował Okręg Dolnośląski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. To właśnie SBP jest inicjatorem i organizatorem corocznej akcji Tygodnia Bibliotek, w ramach której odbył się Festiwal Fantasy.
Kolejnym punktem programu było spotkanie z Michałem i Karoliną Wójcik, pasjonatami i ekspertami w dziedzinie światotwórstwa. W trakcie tego wyjątkowego wydarzenia, uczestnicy mieli okazję zgłębić tajniki tworzenia własnych światów fantasy. Pod okiem doświadczonych prowadzących, marzyciele i twórcy mogli rozwijać swoje pomysły, odkrywać nowe możliwości i dzielić się inspiracjami z innymi uczestnikami festiwalu.
Festiwal Fantasy w świebodzickiej bibliotece nie tylko dostarczył niezapomnianych wrażeń, ale także zjednoczył społeczność miłośników literatury fantastycznej. Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej zaktywizowała młodzież pokazując, że biblioteki XXI wieku to nowoczesne miejsca z bogatą ofertą warsztatów i spotkań autorskich, dostosowaną do oczekiwań i zainteresowań współczesnych nastolatków. Podczas wydarzenia odwiedzili nas uczniowie zaprzyjaźnionych świebodzickich szkół: Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnym im. Nauczycieli Tajnego Nauczania, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego oraz Zespołu Szkół w Świebodzicach. Festiwal Fantasy, pełen magii, przygód i inspiracji, pozostawił niezatarte wrażenie w sercach wszystkich uczestników, którzy mieli okazję wziąć udział w tym fantastycznym święcie wyobraźni, a także pokazał, jak wiele magii i przygód można znaleźć między kartami ulubionych książek.


Anna Ciochoń
DKK Świebodzice