Przejdź do głównej zawartości

Wspólna pamięć - 81 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

W dniu 19 kwietnia 2024 świebodzicka biblioteka wzięła udział w akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polin, upamiętniając 81 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Ta symboliczna data, łącząca ludzi na całym świecie w hołdzie dla ofiar i bohaterów getta warszawskiego, znalazła swoje odbicie również w sercach mieszkańców naszego miasta.
Świebodzicka biblioteka postanowiła uczcić pamięć o tych, którzy walczyli o godność i wolność w getcie warszawskim, poprzez organizację specjalnych wydarzeń i aktywności. W ramach obchodów rocznicy zorganizowano m.in. spotkania dyskusyjne oraz projekcje filmowe poświęcone tematyce Holokaustu. Biblioteka nie zapomniała również o najmłodszych czytelnikach i we współpracy z nauczycielkami szkół podstawowych zaprosiła dzieci w wieku od 6 do 10 lat na lekcje biblioteczne, w których między innymi obejrzały film pt.: „Pamięć drobinek” i „Było- nie ma- jest” rekomendowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W zajęciach nie zabrakło materiałów edukacyjnych, jak również prac plastycznych.
Ponadto, wiele osób wzięło udział w akcji czytelniczej organizowanej przez bibliotekę, czytając książki i artykuły na temat historii getta warszawskiego oraz pamięci o Holokauście.
Uzupełnieniem wydarzenia była wystawa okienna biblioteki wyjaśniająca cel akcji Żonkil.
To właśnie inicjatywa biblioteki oraz pełne zaangażowanie mieszkańców świadczą o tym, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości oraz budowanie świadomości historycznej w społeczności lokalnej. Instytucja kultury jaką jest biblioteka w naszym mieście jawi się nie pierwszy raz (żywa biblioteka 2017, 2018, 2019) otwartością na różnorodność i szanujące wartości demokratyczne, staje się miejscem, gdzie pamięć o getcie warszawskim jest nie tylko wyrazem szacunku dla ofiar, ale również fundamentem dla budowania przyszłości opartej na tolerancji, zrozumieniu i szacunku dla każdego człowieka.


Sylwia Możejko
DKK Świebodzice