Przejdź do głównej zawartości

Oddane rodzinom czyli prababki, babki w dkk

Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem „Biblioteka - miejsce na czasie” i w ramach tego wydarzenia 8 maja 2024 r. we wtorek , popołudniem w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkał się Dyskusyjny Klub Książki by omówić książkę „Chłopki”. Przeczytana pozycja okazała się bliska sercu każdej czytelniczki, wzbudziła wiele emocji wspomnień o naszych prababciach, babciach, ich siostrach i koleżankach, które wiodły ciężkie życie na wsi.
Joanna Kuciel-Frydryszewska przeniosła nas w stuletnią historię wiejskich kobiet harujących od świtu do nocy jako gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”. Autorka daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.
Uczestniczki z wielkim wzruszeniem podzieliły się własnymi historiami rodzinnymi. Zdecydowana większość z Pań pochwaliła się wiejskimi korzeniami i specjalnie trzeba podkreślić "pochwaliły się" bo wbrew temu co sądzi duża część społeczeństwa, nie jest to powód do wstydu. Członkinie DKK podkreśliły jaki ogromny wpływ losów przodkiń, miały na ich losy i na kolejne pokolenia kobiet. Kończąc spotkanie czytelniczki jednogłośnie stwierdziły, że książka ta powinna trafić na obowiązkową listę lektur, a kto nie przeczytał jeszcze tej pozycji, to koniecznie niech odwiedzi naszą bibliotekę.

moderatorka Beata Wiciak
DKK Świebodzice