Przejdź do głównej zawartości

O książkach w necie, cz. 1

W Internecie znajdują się setki stron internetowych, blogów oraz profili na portalach społecznościowych, które mówią o książkach i promują czytelnictwo. Chcemy Wam podpowiedzieć, gdzie możecie znaleźć ciekawe informacje, recenzje. W pierwszej części - serwisy internetowe. W kolejnych częściach: blogi i profile na portalach społecznościowych.


Zapraszamy Was do komentowania i podzielenia się swoimi "książkowymi miejscami w sieci".

BiblioNETka - serwis skupiający miłośników literatury i oferujący im unikatowy system polecający książki. Użytkownicy portalu mają do dyspozycji własne podstrony oraz Forum i czytelnicze pamiętniki - tak zwane Czytatniki. BiblioNETka to również ogromny katalog autorów i książek oraz niezgłębiona baza recenzji pisanych przez jej użytkowników.

Bookcrossing.pl - serwis poświęcony bookcrossingowi w Polsce skupiający ludzi chcących "uwolniać książki". Zalogowani użytkownicy serwisu mogą również korzystać z BookRing. Bookring polega na uwalnianiu książki i przekazaniu jej konkretnej osobie: Uwolnij książkę w Bookringu, jeśli chcesz, aby wróciła ona do Twoich rąk! Możesz zaznaczyć też opcję "Ląduje na półce" - w tym przypadku ostatnia osoba uwalnia ją w świat! Uwalniając w Bookringu zobowiązujesz się do przesłania na własny koszt uwalnianej książki do następnej osoby, która zapisze się w kolejce.

52książki.pl - Jak pisze na swojej stronie założyciel strony Przemysław Komorowski: Pomysł podsunął mi Julien Smith, swoim wpisem „How To Read a Book a Week in 2010". Chodzi o to, aby co tydzień przeczytać co najmniej jedną książkę. Możesz oczywiście przeczytać więcej niż 52 książki w roku. Postaraj się jednak, aby nie było ich mniej. Jeżeli czytasz wolno (albo szybciej) postaw sobie inny cel np. 26 książek w roku, albo że będziesz czytał/a godzinę dziennie.
Pamiętaj, żeby z czytanie było dla Ciebie przyjemnością, a nie męką, albo przykrym obowiązkiem. Dlatego też nie chcemy nikogo namawiać do czytania na siłę. Nie chodzi o to aby „odhaczyć” określoną ilość pozycji. Chodzi o zrozumienie idei, której przekaz koncentruje się na zwiększeniu kontaktu ze słowem pisanym. Chodzi o to aby czytać co raz więcej. Sam określasz cel i do niego dążysz.

nakanapie.pl - serwis to jedna z największych w Polsce społeczności miłośników książek, skupiona wokół aktywności związanych z ich czytaniem i zakupem. To także jedna z największych w Polsce baza książek (licząca blisko 400 tys. pozycji), umożliwiająca użytkownikom tworzenie swoich prywatnych kolekcji oraz ocenianie i komentowanie tytułów.

BOOKznami.pl - założony w 2009 roku, to serwis o książkach tworzony przez miłośników literatury. "Nie podchodzimy do literatury na klęczkach, ale traktujemy ją z szacunkiem. Myślimy, nie kopiujemy przemyśleń innych. W książkach szukamy pretekstu do dyskusji. Chcemy promować to, co dobre – niezależnie od pozycji na liście bestsellerów."


Lubimy czytać - założony w 2009 roku, serwis społecznościowy dla miłośników książek. Stwórz własną internetową biblioteczkę, pokaż co czytasz i dowiedz się co czytają Twoi znajomi! Jak twierdzą jego założyciele: Portal jest realizacją naszej wewnętrzej potrzeby stworzenia miejsca do wymiany informacji pomiędzy czytelnikami w temacie szeroko pojętej literatury.
Na podobnej zasadzie działa również portal Park literacki


Dużym powodzeniem wśród użytkowników sieci cieszą się również specjalne "książkowe podstrony" dużych portali informacyjnych, takie jak: Czytelnia Onetu czy Książki Wirtualnej Polski.


Korzystacie z któregoś z tych serwisów? Znaleźliście w sieci coś godnego polecenia? Piszcie w komentarzach!