Przejdź do głównej zawartości

Spotkanie z Zygmuntem Iwaszkiewiczem i książką "Oskarżona Wiera Gran" Agaty Tuszyńskiej


27 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie. W pierwszej części spotkania dyskutowano o książce Agaty Tuszyńskiej Oskarżona Wiera Gran. Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że jest to książka niezwykła, zapadająca głęboko w pamięć, skłaniająca do refleksji. Wiera Gran, żydowska śpiewaczka o zachwycającej urodzie i niebywałym głosie, to postać tragiczna. Rozpoczęła karierę artystyczną przed wojną. Piękna i utalentowana skupiała wokół siebie rzesze wielbicieli. Podczas wojny znalazła się za murami warszawskiego getta. Nadal śpiewała, a ludzie ryzykowali życie, przechodząc ze strony aryjskiej, by posłuchać jej pięknego głosu. Artystce udało się uciec z getta, ale została posądzona o kolaborację z Niemcami, nazwana gestapówką. Te posądzenia złamały jej życie i karierę artystyczną. Nie ma dowodów na to, że Wiera Gran współpracowała z Niemcami i że komukolwiek zaszkodziła. W powojennych procesach zapadły wyroki oczyszczające Wierę Gran z zarzutów, ale nawet to nie zdjęło z niej piętna kolaborantki. Nadal była prześladowana w kraju i za granicą. Dyskutując o życiu artystki, klubowiczki zwróciły uwagę na to, jak  tragiczne i destrukcyjne było dla niej to, że nie zdołała założyć rodziny, w której mogłaby znaleźć oparcie. Dlatego pod koniec życia  samotna i zapomniana zamknęła się w swym paryskim mieszkaniu jak w twierdzy. Mania prześladowcza, na którą cierpiała, utrudniała do niej dostęp życzliwym osobom. Agacie Tuszyńskiej udało się przełamać nieufność artystki i spędzić z nią wiele czasu w kilku ostatnich latach jej życia. Tak powstała książka niezwykła, wielowarstwowa, w której nie znajdziemy jednoznacznych odpowiedzi na nurtujące nas dylematy moralne. Jak powiedziała jedna z klubowiczek – jest to książka, która na długo pozostaje w człowieku.

fot. U. Jaros

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki to nie tylko dyskusja o książce  Oskarżona Wiera Gran, to również miłe chwile z poezją. Zygmunt Iwaszkiewicz dzierżoniowski prawnik, właściciel Kancelarii Adwokackiej od wielu lat piszący wiersze, zaprezentował swój drugi tomik poezji Rytm serca.
Poezja to melodia duszy – jak powiedziała jedna z klubowiczek. Wiersze czytane przez autora i uczestniczki spotkania zachwyciły właśnie swoją melodyjnością. Szczere, płynące z głębi serca, emanują ciepłem i dobrą energią. Są to utwory bardzo osobiste, często poświęcone  najbliższym osobom. Autor szczerze i wyczerpująco odpowiadał na liczne pytania czytelniczek dotyczących nie tylko jego wierszy i tego jak powstają ,ale również życia osobistego oraz planów na przyszłość. W najbliższym czasie zostanie wydana kolejna książka. Tym razem nie będzie to poezja lecz zbiór opowiadań. Klubowiczki umówiły się z autorem na kolejne spotkanie.

Urszula Jaros
moderator DKK w Dzierżoniowie

fot. J. Horanin