Przejdź do głównej zawartości

Smutne i prawdziwe

30 września 2015 r. w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Pielgrzymce odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym po omówieniu bieżących spraw klubu poddaliśmy dyskusji książki Andrew Tarnowskiego - Ostatni mazur: opowieść o wojnie, namiętności i stracie oraz Ramy Orena - Przysięga Gertrudy. Obydwie książki to prawdziwe, ale bardzo smutne historie.

Łucja Lipowiecka 
DKK w Pielgrzymce

Andrew Tarnowski - Ostatni mazur. Opowieść o wojnie, namiętności i stracie

To prawdziwa historia, którą na podstawie rodzinnych dokumentów, fotografii i opowiadań ciotki odtworzył od czasów I wojny Światowej aż do współczesności potomek Tarnowskich - Andrzej. Autor opisuje XX wieczne dzieje polskiej arystokracji i swojej rodziny - jednego z najstarszych rodów szlacheckich, spokrewnionych z takimi nazwiskami jak: Braniccy, Potoccy, Zamoyscy czy Radziwiłł. Czytając o polskiej arystokracji, o ludziach, którzy tworzyli tę historię, łza kręci się w oku. Dla ziemiaństwa tamte lata to czas zabaw i kultywowania szlacheckiego życia, ich wielohektarowe majątki, pałace, powozy, polowania i bale, które swoją wystawnością zachwycały nawet królów. Wysiłki i trud włożone w pracę dla pomnożenia dóbr, naprawianie szkód po pierwszej wojnie świtowej i najeździe bolszewików zostało ponownie zniszczone przez II wojnę światową bezpowrotnie. Rodowe majątki zostały skonfiskowane, rozgrabione i w większości zdewastowane, a cenne dzieła sztuki uległy zniszczeniu lub zaginęły. Ostatni mazur to opis życia potomków Stanisława Tarnowskiego: romanse, zdrady i przemoc, a także smutny obraz wojny i wojennych przygód, wygnania, tworzenie domu poza krajem, jedni uciekali przez Rumunię i Jugosławię inni czekali na koniec wojny we Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, właśnie tam rodzina Tarnowskich osiadła na stałe. Wspaniała, jednocześnie smutna historia. Gorąco polecam.

Ram Oren - Przysięga Gertrudy

Opowieść o wykształconej kobiecie nauczycielce, która chcąc uniknąć pośmiewiska z powodu odwołania ślubu przez jej narzeczonego wyjeżdża do Warszawy, aby tam podjąć pracę. W tym samym czasie Lidia Stołowicka poszukuje niani dla swojego syna Michała. W pierwszej chwili Gertruda nie przyjmuje posady, ponieważ jest katoliczką, a rodzina Stołowickich to Żydzi. Jednak po zastanowieniu się i braku innej oferty przyjmuje posadę niani Michała. Pechowo w dniu, kiedy ojciec Michała musiał wyjechać za granicę w interesach wybucha wojna. Matka Michała, Gertruda i kierowca postanawiają opuścić Warszawę i przetrwać wojnę w Wilnie. Niestety kierowca okazuje się nieuczciwym człowiekiem i okrada swoją pracodawczynię pozostawiając kobiety bez środków do życia. Gertruda za ukryte, swoje niewielkie oszczędności wynajmuje mieszkanie i zaczyna pracę, aby utrzymać siebie, Michała i jego matkę, która pomimo wysiłków nie może znieść trudów wojny i umiera prosząc na łożu śmierci Gertrudę o zajęcie się Michałem i zawiezienie go po wojnie do Palestyny. Aby przeżyć wojnę i dotrzymać danej umierającej obietnicy Gertruda pracowała za marne grosze i robiła wszystko, aby uchronić dziecko przed grożącymi niebezpieczeństwami. Powieść oparta na faktach zawierająca wiele wątków. Gertruda Babilińska dotrzymała danego słowa, ocaliła żydowskiego chłopca i pojechała z nim do Palestyny. Po latach została odznaczona, jako Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Książka napisana łatwym językiem, o przejmujących losach bohaterów. Polecam.
L.L.
DKK w Pielgrzymce