Przejdź do głównej zawartości

Wolontariuszka

fot. Agnieszka Sierdzińska
W dniu 12.07.2018 roku w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Pielgrzymce odbyło się kolejne, cykliczne spotkanie DKK. Tym razem na tapetę została wzięta książka pt. "Wolontariuszka" Marka Harnego. Opinie na jej temat były bardzo rozbieżne, dzięki czemu uczestniczki chętnie dyskutowały o wartościach moralnych i literackich przedstawionej pozycji, jednocześnie raczyły się smakołykami przyniesionymi przez jedną z pań, która miała w tym dniu urodziny. Na spotkaniu było obecnych 8 pań.

Z powodu remontu, który trwa w naszym Centrum Kultury, data kolejnego spotkania jest jeszcze nieustalona, będziemy informować o niej na bieżąco.

Recenzja książki "Wolontariuszka" Marka Harnego

Marek Harny pisze od ponad 40-stu lat. W dodatku pisze dobrze, żeby nie powiedzieć - bardzo dobrze (z innymi jego powieściami dotąd niestety nie miałam przyjemności się spotkać). Dlaczego więc nie jest w krajowej czołówce? Tego nie wiem ani ja, ani wydawca książki pt. "Wolontariuszka". Warsztat niemal doskonały, fabuła powieści niebanalna i ogromnie wciągająca (nim się obejrzałam, byłam na 50-tej stronie). Postaci są skonstruowane tak prawdziwie, że momentami zastanawiałam się, czy nie jest to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Podobnych słów można użyć w stosunku do samej historii - jest do bólu prawdziwa, bez żadnego przerysowania, uwypuklania któregoś z wątków (choć książka porusza wiele tematów, i żadne z nich nie są łatwe ani płytkie). Poruszane są trudne wątki: wiary, narkomanii, bezdomności, alkoholizmu, walki o prawa rodzicielskie, ośrodków pomocy. Na tym tle rozkwita historia miłości Agnieszki i Michała - młodych ludzi pozornie z kompletnie dwóch różnych światów. Agnieszka - pozornie idealistka z "dobrego domu", maturzystka planująca studia, chcąca być wolontariuszką w ośrodku dla narkomanów i Michał - wychowawca z ośrodka, ojciec nieślubnego dziecka, karany, wychowanek Domu Dziecka, a także człowiek, mający w przeszłości problemy z używkami, skazany na ponowną odsiadkę. Pomiędzy dwojgiem tak pozornie różnych ludzi zaczyna się coś dziać. Jednak czy pomimo przeszkód, jakie napotka ich miłość w szarej rzeczywistości, pokonają to, co złe, i będą umieli "spotkać się w pół drogi?" Czy znajdą swoja przystań?
Książka ta jest ciekawym przykładem pokazania psychiki pospolitego człowieka- gdyż nasi bohaterowie są ludźmi, jakich spotykamy codziennie, zwykłymi, mającymi problemy, jak większość z nas.
Warto przeczytać, naprawdę warto. I nawet nie potrafię w jednym zdaniu napisać dlaczego- niemniej gorąco polecam! Książka na pewno nie płytka, a pozostawiająca w Czytelniku wiele refleksji nad życiem.

moderator Agnieszka Sierdzińska
DKK Pielgrzymka