Przejdź do głównej zawartości

W trójkącie małżeńskim z pałacem – relacja ze spotkania z Joanną Lamparską

W minioną niedzielę zakończył się Festiwal Góry Literatury, wyjątkowa impreza literacka powołana do życia przez Olgę Tokarczuk od początku związana z ukochanym przez nią Dolnym Śląskiem. Dziewiąta już edycja odbyła się w terminie 7-16 lipca w kilku miastach naszego regionu. W tym roku po raz kolejny w organizację włączyła się Świdnica. Dzięki temu w upalny wieczór 13 lipca na skwerze z dzikami przy świdnickiej bibliotece grupa czytelników Dyskusyjnego Klubu Książki mogła uczestniczyć w ciekawym spotkaniu autorskim z Joanną Lamparską. Wyjazd na to wydarzenie był organizowany, podobnie jak w ubiegłym roku, przez MBP w Świebodzicach.
Rozmowę ze znaną dziennikarką i regionalistką prowadził Waldek Mazur z Wrocławskiego Domu Literatury. Przyczynkiem do dyskusji była ostatnia publikacja autorki Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów. W trakcie spotkania gościni opowiedziała o początkach kariery dziennikarskiej w redakcji “Słowa Polskiego” we Wrocławiu, w jaki sposób zainteresowała się szukaniem poniemieckich skarbów oraz dlaczego tak wiele emocji wzbudza tropienie skarbów wśród poszukiwaczy. Eksploratorzy, jak wolą być nazywani, to osoby, które potrzebują magii w swoim życiu i chcą widzieć tajemnicę oraz skarb nawet tam, gdzie go nie ma. Poszukiwania to często sposób na życie i każdego z nas może dopaść, choćby w trakcie generalnego remontu mieszkania.
Spotkanie obfitowało w anegdoty dotyczące historii pałaców tych upadłych i tych odremontowanych. Autorka podzieliła się spostrzeżeniem, że właściciel takiego majątku często poświęca mu tak wiele czasu i energii, że żartobliwie określa budowlę mianem kochanki. Joanna Lamparska jest przekonana, że prawdziwe historie związane z poniemieckimi miejscami czy przedmiotami są bardziej fantastyczne i niewiarygodne, niż ktokolwiek mógłby wymyślić. Dzięki burzliwej i niejednorodnej historii Dolnego Śląska nasz region posiada swoistą odrębność, wyjątkowy charakter i klimat.
Warto przypomnieć, że pierwsza edycja Festiwalu Góry Literatury odbyła się w 2015 roku w Nowej Rudzie i była wydarzeniem jednodniowym. Z roku na rok impreza zatacza coraz większe kręgi literackie, twórcze oraz geograficzne. Tegoroczna edycja zgromadziła odbiorców w bibliotekach, pałacach, zamkach, klubach, kinokawiarniach m.in. Wałbrzycha, Sokołowska, Kłodzka oraz Świdnicy. Dziesięciodniowy program obejmował ponad 130 wydarzeń, zaproszono 80 pisarzy, odbyło się 10 koncertów. Zainteresowanie festiwalem jest ogromne. Wszystkie spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty, spacery przyciągały tłumy uczestników.
W ubiegłym roku po raz pierwszy biblioteka zorganizowała wyjazdy dla członków świebodzickiego klub DKK na wybrane wydarzenia. Relację z ubiegłego roku przeczytać można tutaj: https://mbpswiebodzice.naszabiblioteka.com/n,3-x-e-w-swiebodzickim-dkk-czyli-eskapady-emocje-empuzjon

Aniela Gucwa
DKK Świebodzice