Przejdź do głównej zawartości

Lektury na jesienne wieczory

Spotkanie październikowe kłodzkiego Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki było pełne niespodzianek i bardzo owocne, a to za sprawą przybycia nowych uczestniczek. Najpierw było wzajemne poznawanie i przedstawianie swoich preferencji czytelniczych a następnie przeszłyśmy do zaplanowanego tematu spotkania czyli rozmawiałyśmy o lekturze na jesienne wieczory. Tych propozycji było sporo i przedstawiam je poniżej.
  • „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanna Kuciel – Frydryszak – książka, która w obrazowy sposób przedstawia życie polskich chłopek.
  • „Segretario” Maciej Hen - książka dla fanów średniowiecza. Autor w bardzo ciekawy sposób opisuje życie w XV wieku. Książka napisana jest w formie listów dziewczyny, która w męskim przebraniu studiuje medycynę na Akademii Krakowskiej i pracuje jako sekretarz u Filipa Kallimacha, włoskiego poety i polityka, zasłużonego doradcy Kazimierza Jagiellończyka.
  • „Dywan z wkładką”, „Efekt pandy”, „Zawsze coś” Marta Kisiel – trzy tomowy cykl poświęcony rodzinie Trawnych, komedia kryminalna, w której jest i humor i zbrodnia.
  • „Poszukiwacz zwłok” Mieczysław Gorzka - świetnie wykreowani bohaterowie, wartka akcja, poszukiwanie seryjnego mordercy nastolatek we Wrocławiu. Na czele grupy śledczej staje komisarz Laura Wilk i psycholog Maciej Lesiecki tytułowy poszukiwacz zwłok.
  • „Kraina złotych kłamstw” Anna Górna - bardzo sprawnie napisany kryminał, bez epatowania brutalnością, za to z rozbudowanymi wątkami obyczajowymi.
  • „Sąsiednie kolory” Jakub Małecki - napisana pięknym, prostym językiem wielowątkowa opowieść o społeczności powiatowego miasta międzywojennej Polski. Jakub Małecki jak zwykle w świetnej formie pisarskiej.
  • „Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie” Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski – książka napisana prostym, przystępnym językiem, choć porusza trudne, złożone tematy. Polecamy osobom, które ciekawi tematyka psychologii, rozwoju, pracy nad sobą.
  • „Stany splątania” Janusz Leon Wiśniewski – autor opowiada pięć historii zwyczajnych ludzi, doświadczonych przez życie w różny sposób, żyjących w różnych środowiskach. Z psychologiczną wnikliwością, niekiedy rozdrapuje rany, odkrywa sekrety duszy, wyjaśnia motywy, ale na końcu pozostawia czytelnika z otwartym zakończeniem każdej z historii.
Zapraszamy do lektury.
moderatorka Klaudia Lutosławska-Nowak
DKK Kłodzko