O pracy i poświęceniu dla innych w DKK w Pielgrzymce

14 lipca 2015 r. w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Pielgrzymce odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym po omówieniu bieżących spraw klubu poddaliśmy dyskusji dwie książki: Jayne Amelii Larson – Woziłam arabskie księżniczki i Wila Haygooda – Kamerdyner.
Obydwie książki to historie o pracy i poświęceniu dla innych. W pierwszej książce opisana jest praca kobiety-szofera dla saudyjskich księżniczek i ich służących natomiast druga opisuje Eugene’a Allena, który przez wiele lat pełnił wiele obowiązków w Białym Domu.

Łucja Lipowiecka
moderator DKK w Pielgrzymce

JAYNE AMELIA LARSON
Woziłam arabskie księżniczki

To historia aktorki, która z braku dobrych propozycji filmowych, zatrudniła się, jako szofer. Dzięki pochlebnej opinii otrzymała propozycję pracy w grupie kierowców, którzy mieli obsługiwać saudyjską księżniczkę jej rodzinę i cały sztab ludzi, którzy się nimi zajmują. Gdy przyjechała rodzina księżniczki każdemu przydzielono osobistego szofera i zostali rozlokowani w różnych hotelach. Amelia była oddanym, gotowym do pracy 24 godziny na dobę szoferem. Każda zachcianka saudyjskich gości jest jak rozkaz, bowiem za drobnostkę można było stracić pracę i podobno świetną premię. Czy zaangażowanie i poświęcony czas zapewnił jej dobre zarobki, czy warto było ryzykować zdrowie? Te pytania pozostawiam bez odpowiedzi z zachętą do lektury. Woziłam arabskie księżniczki to książka przybliżająca kulturę arabską, blaski i cienie z życia arabskich księżniczek i osób im służącym, a także ważne daty i wydarzenia z historii Arabii Saudyjskiej. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Gorąco polecam.

HAYGOOD WIL
Kamerdyner: prawdziwa historia czarnego służącego białych prezydentów

Napisana w formie reportażu książka opowiada o życiu Eugene’a Allena, który w Białym Domu służył przez wiele lat i obsługiwał wielu prezydentów – począwszy od D. Eisenhowera, a kończąc na R. Reaganie. W książce poza biografią Allena autor porusza sprawy segregacji rasowej opisuje, a nawet załącza fotografie prezydentów „wielkiej piątki” walczących o rasową desegregację. Bardzo duża część książki poświęcona jest opisowi, jak doszło do ekranizacji filmu o Allenie, a liczne zdjęcia z jego prywatnych zbiorów i z filmu przyczyniają się do tego, że jest to wspaniała lektura i interesujące źródło informacji. Polecam. 
L.L.

Komentarze