Przejdź do głównej zawartości

Rezydencja "Dwa Akry" i sklepik "Robótkowo" na Staromiejskiej w DKK w Pielgrzymce

19 sierpnia 2015r. w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Pielgrzymce odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym po omówieniu bieżących spraw klubu poddaliśmy dyskusji książki: Alana Hollinghursta - Obce dziecko i Anny Mulczyńskiej - Powrót na Staromiejską.

Łucja Lipowiecka 
DKK w Pielgrzymce

Alan HollinghurstObce dziecko

To wielowątkowa, ukazująca kilka epok Wielkiej Brytanii powieść w której autor porusza tematy: przemijania i pamięci o ludziach; homoseksualizm, który nadal jest tematem tabu i przez wielu pojmowany jako wstydliwa tajemnica. Jest to też saga rodzinna. Bohaterów poznajemy jako młodych ludzi, a kończąc czytać książkę niektórym niedużo brakuje do setki. Książka rozpoczyna się w 1913 roku kiedy to do domu rodzinnego przyjeżdża Georg ze swoim przyjacielem Cecilem z Cembridge. Rezydencja nazywa się „Dwa Akry” poza Georg’em mieszka w nim owdowiała matka i rodzeństwo Hubert oraz Dafne. Cecil to początkujący, ale już znany poeta, który nie narzeka na powodzenie, młodej Dafne też bardzo się podoba, ale Cecil bardziej interesuje się Georg’em. Cecil przed wyjazdem pisze w pamiętniku dziewczyny wiersz zatytułowany Dwa Akry, który Dziewczyna odbiera jako miłosne wyznanie i taki rzeczywiście jest ten wiersz, ale to wyznanie może być skierowane również do Georga  który jest w nim bardzo zakochany i z Cecilem wiąże go. 
Obce dziecko to tajemnicza i poruszająca tematy tabu, dobrze napisana książka. Gorąco polecam.

Anna MulczyńskaPowrót na Staromiejską

To historia Weroniki, która wróciła ze złamanym sercem do Polski. W Szwecji zostawiła męża, który nie zasłużył na jej miłość i bliskie sercu przyjaciółki. W Polsce zamieszkuje w otrzymanym w spadku po swoim dziadku mieszkaniu. Weronika bardzo szybko zdecydowała, że w byłym zakładzie zegarmistrzowskim otworzy sklepik o nazwie Robótkowo dla osób lubiących różnego rodzaju robótki ręczne. Poza organizowaniem różnych kursów dla miłośniczek rękodzieła szyje także kołdrę patchworkową Dear Jane by wyleczyć się po rozstaniu, wierząc, że jak ją skończy to coś się zmieni w jej życiu. Na tej samej ulicy mieszka też Edward porzucony przed kilku laty przez baletnicę Anię. Edek po powrocie z zagranicy całkowicie poświęcił się pracy w restauracji, gdzie przygotowuje niepowtarzalne potrawy, a nowa sąsiadka bardzo mu się podoba. Czy do ich życia ponownie zawita miłość?
Powrót na Staromiejską to powieść o zwyczajnych ludzkich problemach, która potrafi zainteresować i wzruszyć czytającego. Gorąco polecam.

L.L.
DKK w Pielgrzymce