Przejdź do głównej zawartości

Przyjaźń

Pierwsze powakacyjne spotkanie DKK było poświęcone szeroko pojętej przyjaźni. Wszystko za sprawą powieści, która była bohaterką tego spotkania. Mowa o najgłośniejszej powieści węgierskiego pisarza, Sándora Máraia, pod tytułem „Żar”.

Bazując na historii Generała i jego przyjaciela z młodości, oraz Krystyny, żony Generała, wywiązała się niezwykle żywa dyskusja, która trwałaby i trwała, gdyby nieubłagany czas nie przypomniał o sobie, i kazał klubowiczom wrócić do swoich codziennych obowiązków. Dyskusja skupiła się wokół pojęć przyjaźń i miłość. Wraz z członkami DKK zastanawialiśmy się nad tym, czym właściwie jest przyjaźń, czy ma jakieś granice, i co ważniejsze, czy dwóch głównych bohaterów faktycznie łączyła przyjaźń. Wnioski nie były jednoznaczne. Większość uważała iż ze strony Generała nie było prawdziwej przyjaźni, ani nawet miłości do żony, Krystyny, której nie zostawiłby samej sobie, nawet w obliczu domniemanej zdrady, gdyby rzeczywiście ją kochał. Z drugiej zaś strony klubowicze widzieli zazdrość wobec Generała i jego stanu posiadania, choć tutaj pojawiły się wątpliwości, bo czyż gość Generała nie okazał lojalności, może właśnie przyjaźni, znikając na całe lata z życia Generała i Krystyny?
Drugi, ważnym tematem była pamięć, a dokładniej ujmując, rozmyślne samookaleczenie się, poprzez rozpamiętywanie bez końca zdrady, jakiej dopuściły się najbliższe Generałowi osoby. Choć w powieści nie jest jednoznacznie stwierdzone, czy faktycznie miała ona miejsce. Tego nie udało nam się również ustalić podczas spotkania. Wracając do domu, wyszliśmy z myślą, czy warto poświęcać życie dla pławienia się w żalu i pretensjach?
Wrześniowe spotkanie DKK było wyjątkowe po dwakroć. Po pierwsze niezwykle udana dyskusja, w przemiłej atmosferze, przy kawie, herbacie i ciastkach. Po drugie, do grona członków DKK w Filii nr 23 Miejskiej Biblioteki Publicznej dołączyły trzy nowe osoby. Korzystając z okazji, starzy i nowi członkowie przedstawili się, opowiadając o sobie kilka zdań. Wśród mamy nauczycieli języka polskiego, chemii, historii, zarówno aktywnych, jak i emerytowanych, urzędników, bibliotekarzy, oraz jedną pracownicę korporacji. Zatem nieprawdą jest, że tylko humaniści sięgają po książki dla przyjemności. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

moderator Jakub Sobieralski

DKK MBP Wrocław, Filia nr 23