![]() |
fot. Joanna Suska |
W siedzibie biblioteki zebranych uczestników powitała znana nam już pani Wioleta Solnica – koordynatorka dolnośląskich Dyskusyjnych Klubów Książki. Duże grono uczestników zostało podzielone na 3 grupy (wg zainteresowań) i każda grupa pod przewodnikiem „szefa” grupy udała się w wybranym kierunku. A wcześniej, o czym warto wspomnieć, zostaliśmy obdarowani pamiątkowymi gadżetami z logo DKK.
Nasza czwórka wybrała muzeum „Pana Tadeusza” we Wrocławiu, przepiękny obiekt, bliziutko, obok biblioteki w Rynku. Oprowadzała nas i przekazywała nam swoją szeroką wiedzę przemiła młoda dziewczyna. Czas nagli, więc szybki przemarsz (na skróty) do następnej atrakcji, czyli na salę konferencyjną do Urzędu Marszałkowskiego, a tam niespodzianka: bufet kawowy oraz duża, duża ilość słodkości. Dano nam czas na zaspokojenie pragnienia i apetytu, po czym nastąpiło powitanie przez Dyrektora Biblioteki Dolnośląskiej p. Tywsa, dorzucił też kilka słów przedstawiciel Instytutu Książki z Krakowa. Dla udokumentowania działalności klubowej województwa (nasz Klub zajmuje zaszczytne 3 miejsce) wyświetlane były slajdy i snute opowieści. Niestety nie znaleźliśmy się w tym gronie, bo naszą działalność dokumentujemy jedynie na zdjęciach ewentualnie słowem pisanym, co przy obecnych możliwościach technicznych jest chyba mało atrakcyjne.
Następuje znowu coś „dla ludzi” – czyli przerwa obiadowa. Nie rozpisuję się szerzej na ten temat, bo po konsumpcji (b. pysznej) nastąpiła część dla „ducha”: pierwsza zabrała głos p. Maria Tyws (ze Strzelina) z prelekcją pt. „Leonardo była kobietą, czyli kobieta w sztuce to nie tylko modelka” – rys historyczny do czasów współczesnych (m. in. Olga Boznańska). Powiem o sobie: byłam zachwycona. Rozpoczyna się następny punkt programu – koncert zespołu jazzowego CSW Trio.
Nie jestem wielbicielką tego rodzaju muzyki, a może nie słucham jej, stąd moje, a raczej nasze „rozczarowanie” na plus. Świetna wokalistka, przemiłe brzmienie głosu i podkładu muzycznego.
Ostatni punkt programu, na który wszystkie bardzo czekałyśmy (zwłaszcza Halinka i Asia) – spotkanie z Gwiazdą – w osobie p. Magdaleny Grzebałtowskiej – pisarki, reportażystki. Spotkanie prowadziła p. Agnieszka Wolny-Hamkało. Cudowne osoby, potrafiły zachęcić do twórczości autorki m. in. „Rok 1945” (nasza historia widziana przez osoby dorosłe – babcie), „Komeda” (muzyk widziany od ludzkiej strony), ksiądz Twardowski – też w innym „ujęciu” – czas brać się za lekturę!
Kończę moje wspomnienia pięknymi podziękowaniami: było mądrze i wspaniale!!!
![]() |
fot. Joanna Suska |
![]() |
fot. Joana Suska |
![]() |
fot. Joanna Suska |
Olga Chrapkowicz
„Płomyczki” DKK Brzeg Dolny