Przejdź do głównej zawartości

GOTYK W LITERATURZE

Podczas pierwszego w tym roku spotkania DKK (25.01.22) klubowiczki próbowały zgłębić mroczne klimaty obecne w literaturze. Gotycyzm, o którym mowa, to nurt estetyczno-literacki odwołujący się do doświadczeń przeszłości, zwłaszcza średniowiecza, mocno rozwinięty w epoce romantyzmu. Powieść tego gatunku zwana też powieścią grozy i czarnym romansem, przeciwstawiała racjonalizmowi literatury oświecenia wizję świata nieuporządkowanego, pełnego zjawisk nadprzyrodzonych; nawiązując do średniowiecznych legend i kronik.
Akcja toczyła się w mrocznej scenerii dawnych zamków, w atmosferze tajemniczości, napięć, gwałtownych uczuć i okrucieństwa. Uczestniczki spotkania skupiły się na dwóch autorach: Edgarze Allanie Poe oraz Robercie Luisie Stevensonie. Pierwszy z nich jest twórcą ponad pięćdziesięciu opowiadań, w których bohaterowie doznają rozpadu wewnętrznego, popadają w amok oraz dokonują tragicznych czynów i zmagają się z własnym sumieniem.
Wszystko to sprawia, że po utworach Poe'go poruszamy się jak po zawiłym labiryncie znaczeń. Nagrodą za tę tułaczkę, podczas której odkrywamy coraz to nowsze sensy i nowe potencjalne rozwiązania zagadek, będzie odnalezienie odbić naszych własnych pragnień i lęków. Z kolei Robert Luis Stevenson w opowieści „Doktor Jekyll i pan Hyde” ukazał historię cenionego londyńskiego lekarza prowadzącego doświadczenia chemiczne, które mają na celu wynalezienie eliksiru, radykalnie zmieniającego osobowość.
Pod osłoną nocy doktor Jekyll zamienia się w okrutnego pana Hyde`a, który jest ucieleśnieniem zła. Prowadzi to do samobójstwa bohatera. Hyde to uosobienie natury człowieka. Każdy z nas nosi w sobie dwa przeciwstawne charaktery: jawną prawość i dobroć oraz skrywane zło, agresję i dążenie do destrukcji. Jednak gotycyzm to nie tylko przeszłość o czym przekonywała nas Beata. Udowodniła, iż literackie założenia i elementy odnaleźć możemy np. w „wampirycznych” książkach Anne Rice, w cyklu Stephenie Mayer „Zmierzch” czy w sensacjach Stephena Kinga. Strzałem w dziesiątkę okazało się umiejscowienie spotkania w samym środku prezentowanej wystawy „Gotyk w literaturze, muzyce i filmie”. Prezentacja okazała się dodatkowym bodźcem trwającej dyskusji. Zwróciła uwagę uczestniczek na inne dziedziny kultury. Nurt gotycki był i jest obecny w sztuce, malarstwie, filmie oraz szeroko pojętej popkulturze.
Chętnych zapraszamy do zwiedzania wystawy.

AK
DKK Oborniki Śląskie