Przejdź do głównej zawartości

Dwulecie działalności klubu i niełatwa lektura

W listopadzie mija dwulecie działalności Dyskusyjnego Klubu Książki Zawonia "Miejsce pełne treści". Zaczynaliśmy tę wspólną czytelniczo-dyskusyjną przygodę bolesnym reportażem "27 śmierci Toby`ego Obeda" Joanna Gierak-Onoszko, a po dwóch latach wracamy w trudne rewiry reporterskie. Teraz zmierzyliśmy się z wymagającym i głęboko poruszającym reportażem Katarzyny Włodkowskiej "Na oczach wszystkich. Historia polskiego Fritzla". Książka opowiada tragiczną historię kobiety i jej dzieci, którzy przez lata byli więźniami własnego domu, dręczonymi przez najbliższą im osobę – męża i ojca. Włodkowska szczegółowo przedstawia lata ich cierpienia, bezradność, a także trudne do zrozumienia milczenie otoczenia. Podczas dyskusji skupiliśmy się na tym, co pozwala, by taka sytuacja trwała tak długo oraz jaką rolę odgrywają w tym wypadku sąsiedzi, przyjaciele i instytucje. Nie bez odzewu wśród nas wywołały reakcje i zaniechanie otoczenia - tu odwoływaliśmy się do znanych nam przypadków oraz psychologiczne aspekty ofiary i sprawcy. Książka nie tylko przybliżyła nam ten bolesny temat, ale też skłoniła do refleksji nad złożonością przemocy domowej i psychicznego zniewolenia, które często pozostają niezauważone. Ocenie podaliśmy także warsztat pisarki, styl i formę lektury oraz nasz odbiór lektury czy wpływ książki na świadomość społeczną.

Dyskusja okazała się wyjątkowo angażująca – wielu z nas przyznało, że książka była trudna emocjonalnie, ale jednocześnie niezwykle ważna. Pojawiły się pytania o to, co sprawia, że ofiary trwają w takich sytuacjach i jak każdy z nas, jako członek społeczeństwa, może reagować w obliczu podobnych dramatów. Rozmawialiśmy o sile stereotypów, które często sprawiają, że łatwiej jest ignorować to, co trudne, niż wyciągnąć pomocną dłoń. Dzieliliśmy się też osobistymi spostrzeżeniami i przemyśleniami, niektóre historie były pełne emocji, co tylko podkreśliło, jak ważne są takie rozmowy.
Druga część naszego spotkania także była wielce emocjonująca. Tego dnia mieliśmy szczególny powód do świętowania – obchodziliśmy dwulecie działalności Klubu! Atmosfera spotkania była pełna radości i uśmiechu, co stworzyło wspaniałą równowagę dla powagi dyskusji. Wspominaliśmy pierwsze spotkania, śmialiśmy się z anegdot i małych nieporozumień, które przez te dwa lata stały się dla nas symbolami wspólnoty. Przygotowaliśmy integracyjny quiz „Na ile się już znamy?”, który okazał się doskonałą okazją, by odkryć nowe fakty o sobie nawzajem i umocnić nasze więzi.
Na koniec czekały na nas drobne upominki ufunowane przez Dolnośląską Bibliotekę oraz Gminę Zawonia – każdy uczestnik otrzymał pamiątkę związaną z książkami i literaturą oraz gadżety okołoksiążkowe, które symbolizowały naszą wspólną pasję i wielką przyjaźń, jaka narodziła się przez te dwa lata. Były też wzruszenia, a rozmowy o przeczytanych książkach nabrały dodatkowego wymiaru, bo widzieliśmy, jak bardzo nasz Klub łączy ludzi. To spotkanie pokazało, jak wiele możemy dać sobie nawzajem dzięki wspólnej pasji i otwartości na rozmowy, które nie zawsze są łatwe. Cieszymy się na kolejne lata pełne inspirujących lektur, nowych odkryć i rozmów, które uczą, zbliżają i zmuszają do refleksji.
Wspaniały tort dla Klubu przygotowała Katarzyna Zabawa-Borowicz
Serce przy przygotowaniu słodkości oddali Marcela Szymańska, Magdalena Musiał, Paulina King, Agnieszka i Piotr Jaksik.
moderatorka Magdalena Musiał
DKK Zawonia "Miejsce pełne treści"