Przejdź do głównej zawartości

DKK 2011 - podsumowanie



Od 2011 roku program działa w zmienionej formule – jako program grantowy dla bibliotek wojewódzkich. Wnioski do programu złożyły wszystkie spośród osiemnastu bibliotek, łączna kwota dofinansowania w 2011 roku wyniosła 1 069 100 zł. Finansowo program wspierają marszałkowie następujących województw: lubuskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. 
W 2011 roku liczba klubów wzrosła do 968 (to jest o 171 w stosunku do 2010 r.).  Kluby skupiają obecnie około 10 000 członków. 665 z nich to kluby dla dorosłych, 303 to kluby dla dzieci i młodzieży. Działa kilka klubów dla niepełnosprawnych (dorosłych i dzieci) – są to głównie kluby dla osób niewidzących bądź niedowidzących. 
W ramach programu DKK w 2011 roku odbyło się 914 spotkań autorskich (to jest o 200 więcej niż w 2010 roku). Gościli na nich m.in. Grażyna Bąkiewicz, Marcin Pałasz, Paweł Beręsewicz, Joanna Olech, Marta Fox, Mariusz Szczygieł, Maria Czubaszek, Barbara Kosmowska, Jacek Hugo-Bader, Wanda Chotomska, Michał Ogórek, Jacek Dehnel, Andrzej Stasiuk, Grzegorz Kasdepke, Artur Andrus, Jarosław Kret, Ewa Ostrowska, Kazmirzesz Szymeczko, Michał Rusinek, Mariusz Czubaj, Jasiek Mela, Wojciech Tochman, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Anda Rottenberg, Tadeusz Słobodzianek, Ignacy Karpowicz, Antoni Libera, Izabela Sowa, Małgorzata Kalicińska, Hanna Kowalewska. 
W marcu i kwietniu odbyły się dwa ogólnopolskie szkolenia dla moderatorów:
- 1 marca: „Powieść a poznanie – warsztat interpretacyjny”, które poprowadził Marek Kochan
- 11 kwietnia (zorganizowane we współpracy z Instytutem Goethego w Warszawie): „Światy słów – światy obrazów. albo: jak zaciekawić książkami?” Warsztaty poświęcone motywowaniu dzieci do czytania poprowadziła Claudia Rouvel, LesArt Berlin, Centrum Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.
W szkoleniach wzięło udział 72 moderatorów (po dwie osoby z każdego województwa), którzy następnie szkolili swoich kolegów w terenie. 
Wykłady i szkolenia dla moderatorów odbywały się także w poszczególnych województwach. Były one poświęcone między innymi następującym zagadnieniom: 
„Jak promować się w mediach?” (Białystok)
„Współczesna literatura japońska” (Bydgoszcz)
„Potencjał książki obrazkowej” (Gdańsk)
„Podyskutujmy w Klubie Książki – warsztaty dla bibliotekarzy i moderatorów” (Kielce)
„Niepełnosprawność w Literaturze” (Dąbrowica. Woj. Lubelskie)
„Egzystencja i co dalej? Klika Słów o literaturze francuskiej” (Opole)
„o literaturze kobiecej”, „Bałkańskie brzemienie – o literaturze bałkańskiej” (Poznań)
„Lekko niepoważnie o całkowicie poważnych zagadnieniach językowych” (Rzeszów)
„Książka obrazkowa. Jak to działa?” (Zielona Góra)
„Jak stworzyć bibliotekę na końcu świata: O RPA oczami bibliotekarki” (Łódź)
W związku z obchodami Roku Miłosza Instytut Książki zorganizował dla DKK konkurs „miłoszologiczny”. Nagrodą była wizyta na Festiwalu Miłosza w dniach 13 do 15 maja 2011 dla Klubu, z którego wyłoniono zwycięzcę (był to DKK w Ostrowcu Świętokrzyskim). Instytut Książki pokrył koszty podróży i zakwaterowania w Krakowie wszystkim członkom zwycięskiego DKK.
Czesław Miłosz był zresztą przez cały rok obecny w Dyskusyjnych Klubach Książki – dyskutowano o jego twórczości, czytano ją, odbywały się warsztaty literackie. Były to m.in.
„Cicho-sza – czytamy Miłosza” (w ramach projektu Czego uczy nas Czesław Miłosz, Poznań)
„Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada…” – wykład Waldemara Smaszcza (Białystok)
Maraton czytania Miłosza w galerii handlowej (DKK Koszalin)
„Znaczenie twórczości Czesława Miłosza dla Kultury europejskiej i polskiej (Wrocław)
Niemal wszystkie kluby prowadzą własne strony internetowe czy blogi. Strony dedykowane DKK prowadzą także wszystkie biblioteki wojewódzkie – koordynatorzy programu. O spotkaniach klubowych i spotkaniach autorskich donosi lokalna prasa i radio. W numerze Wysokich Obcasów z 17 grudnia 2011 ukazał się artykuł zatytułowany „Potrzeba stolikowa” – opowiadający o dwóch klubach działających w województwie mazowieckim.
Od marca do końca grudnia trwał internetowy konkurs na „Recenzję miesiąca” – najlepsze recenzje wybierane były w dwóch kategoriach: recenzji z książki dla dorosłych i dla dzieci i młodzieży, spośród tekstów nadesłanych przez koordynatorów do Instytutu Książki i opublikowanych na jego stronie internetowej. Zwycięzcy otrzymywali książki ufundowane przez wydawnictwa Świat Książki, Czarne, Karakter, Otwarte, Wydawnictwo Literackie, Czytelnik, Muza, W.A.B., Akapit-Press, Zysk, Prószyński. Zwycięzcy recenzji roku zostali wyłonieni pod koniec stycznia i otrzymali nagrody główne - IPody.
20 bibliotekarzy wyłonionych spośród laureatów konkursu na najlepszą rekomendację książki kryminalnej wzięło udział w I Kryminalnej Konferencji Bibliotekarzy, która odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu w dniach 24-27 listopada. W związku z tym, że konferencja cieszyła się wśród Bibliotekarzy ogromnym powodzeniem, organizatorzy planują przeprowadzenie jej drugiej edycji w 2012.
(źródło: www.instytutksiazki.pl)