Przejdź do głównej zawartości

Skandynawskie kryminały i nie tylko w DKK w Pielgrzymce

W kwietniu 2014 roku odbyły się aż dwa spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pielgrzymce na których po omówieniu bieżących spraw klubu poddaliśmy dyskusji książki:
Prowadź swój pług przez kości umarłych, Olgi Tokarczuk
Requiem dla wilka, Marii Nurowskiej
Nocni wędrowcy, Wojciecha Jagielskiego
Kaznodzieja, Kamieniarz, Zamieć śnieżna i woń migdałów, Camilli Läckberg

Łucja Lipowiecka
moderator DKK w Pielgrzymce

Maria Nurowska
Requiem dla wilka

W Bieszczady, te mało jeszcze objęte cywilizacją tereny przenosi się wybitny filmowiec Jerzy Glinicki, by osiąść w bieszczadzkiej głuszy ze swoim najlep-szym przyjacielem owczarkiem niemieckim o imieniu Bruno. Zamieszkując na skraju leśnej polany w drewnianym domku odnajduje spokój i ciszę. Zachwycony bieszczadzkim odludziem oddaje się swo-jej drugiej pasji – malowaniu. Pewnego dnia do jego drzwi puka Joanna Pasierb-ska, która jest absolwentką Łódzkiej Szkoły Filmowej i chce nakręcić dokumen-talny film o Glinickim, którego twórczością jest zafascynowana i myśli o reżyserze jak o wielkim mistrzu. Ta koncepcja nie zostaje zrealizowana, ponieważ filmowiec jest twardy w swoim uporze i nie udziela wywiadów ani nie chce być bohaterem filmu. Joasia mieszkając w leśniczówce dowiaduje się o historii Katarzyny – doktorantki SGGW, która pisała pracę o wilkach i tragicznie zginęła w lesie. Wynajmuje od uczelni domek zwany chatką naukowców i zaczyna zbierać materiały do filmu. Odszukuje wszystko, co dotyczy Katarzyny Lewickiej. Planuje rozmawiać z mieszkańcami, choć nie jest to proste, ponieważ miejscowi nie chcą o tym zdarzeniu rozmawiać. Joanna doskonale sobie radzi w spartańskich warunkach, bez wody i prądu. Podobnie jak Katarzyna zachwyca się bieszczadzkim klimatem oraz wilkami. Z jednym z nich nawiązuje nawet coś na kształt przyjaźni. A ze sławnym sąsiadem Glinickim zaczynają ją łączyć bliskie więzy. Pobyt w tak uroczym miejscu na obie artystyczne dusze działa jak balsam i motywuje do doskonałych pomysłów zawodowych. Bardzo dobrym dodatkiem były także zapiski reżysera, a także wyjazd do Toskanii. Gorąco polecam.

L.L.
Klubowicz DKK w Pielgrzymce

Olga Tokarczuk
Prowadź swój pług przez kości umarłych

To historia Janiny Duszejko, emerytowanej inżynier, która dorabia, jako nauczycielka języka angielskiego. Wielka miłośniczka i obrończyni zwierząt. Nikt jednak nie trak-tuje jej poważnie. Duszejko z pogardą patrzy na myśliwych i kłusowników, którzy polowania traktują, jako hobby i okazję do doskonałej zabawy. Duszejko wszelkimi sposobami próbuje zwrócić uwagę lokalnej społeczności na krzywdę zwierząt. Kiedy te nie zdają egzaminu sięga po ostateczne. Kobieta zachwycona twórczością Blake’a i zanurzona po uszy w jego uporządkowanym świecie wielkich wartości nie potrafi pogo-dzić się z rozchwianą moralnością XXI wieku. Serię osobliwych zabójstw, do których dochodzi w Kotlinie Kłodzkiej traktuje, więc jak karę słusznie należącą się zdemoralizowanym ludziom. Ślady znalezione na miejscach zbrodni wskazują na to, że sprawcami zgonów mogą być zwierzęta biorące odwet za ludzkie okrucieństwo (zmarli to myśliwi). Autorka sensacyjne wydarzenia osadza w świetnie zarysowanych realiach polskiej prowincji. Opisuje zamieszkującą ją społeczność, konfrontując lokalnych notabli z grupką ludzi postronnych, niewtajemniczonych z Duszejko na czele, co prowadzi do niezliczonych efektów komicznych, które w miarę wydarzeń ustępują tragizmowi, a wiąże się to z postępującym rozpadem osobowości bohaterki. 
Ekologia to nie jedyny problem poruszony przez autorkę w „Pługu”. Dużo miejsca poświęciła również rozważaniom na temat ludzi starszych - Duszejko wyraźnie ubolewa nad postrzeganiem ich i traktowaniem. Gorąco polecam.

L.L.
Klubowicz DKK w Pielgrzymce

Wojciech Jagielski
Nocni wędrowcy

To reportaż o jednym z największych dramatów Afryki i świata – dzieciach, które zmuszane są do mordowania ludzi, a nawet własnych rodziców i rodzeń-stwa. Autor opisuje najtrudniejszy okres w dziejach Ugandy – czasy rządów Miltona Obotego i Idi Amina, którzy odpowiadają za śmierć prawie miliona istnień ludzkich. W to wszystko trudno uwierzyć, ale takie są fakty. Jest miasto Gulu, do którego wieczorem przybywają tabuny dzieci, by bezpiecznie przetrwać noc, bo tu jest nocą bezpieczniej niż we własnej wiosce. Rodzice mają na-dzieję, że stojący w mieście garnizon ochroni ich dzieci przed partyzantami, którzy walcząc z rządem Ugandy porywają dzieci i przyuczają do służby. Aby dokładnie zbadać nieszczęście autor nawiązuje przyjaźń z Samuelem, który jak wiele innych dzieci – musiał mordować, a teraz przy pomocy wrażliwej opiekunki z ośrodka resocjalizacji w Gulu próbuje wrócić do normalnego życia. Poznajemy historię jego porwania, strasznych czynów i rehabilitacji. Nocni wędrowcy to nie tylko polityka i wojna to także zbiorowy portret Ugandyjczyków, którzy odbudowują swój kraj zniszczony latami wojen. Nocni wędrowcy Wojciecha Jagielskiego to reportaż ze strasznych miejsc mówiący prawdę o dzieciach żołnierzach. Książka zwraca uwagę na los dzieci wykorzystywanych w konfliktach zbrojnych. Przejmująca historia polecam.

L.L.
Klubowicz DKK w Pielgrzymce

Camilla Läckberg
Kaznodzieja

Zaskakujący kryminał. Dawno nie czyta-łem tak dobrej książki. Nie mogłem oder-wać się od czytania. Zdumiewające opisy miejsc i przyrody. To druga część best-selerowego cyklu Camilli Leckberg. Książka ta to nie tylko mrożący krew w żyłach thriller, ale także doskonała powieść obyczajowa wartka akcja, która trzyma do samego końca w napięciu. Akcja rozgrywa się na Fjallbacenie wielkiej i malowniczej szwedzkiej miejscowości. Patryk Heder-stron i jego koledzy z komisariatu muszą rozwikłać skomplikowaną zagadkę śmierci młodej dziewczyny, którą podczas zaba-wy w kanionie królewskim znalazł chło-piec, próbują odkryć, jaki może mieć to związek z zaginięciem dwóch kobiet dwadzieścia pięć lat temu w tym kanionie. Prawda może okazać się znacznie okrutniejsza niż można sobie wyobrazić.

Kacper Kubik
klubowicz DKK w Pielgrzymce

Camilla Läckberg
Kamieniarz 

Kolejna część bestselerowego cyklu Camillii Läckberg. Powiem szczerze, że gdy zapo-znałem się z Kaznodzieją nie mogłem się doczekać na tą książkę wiązałem z nią wielkie nadzieje i nie przeliczyłem się. Camilla znów zagrała na moich uczuciach. Fascynująca z dreszczykiem emocji. Patryk i Martin tym razem muszą rozwiązać za-gadkę śmierci młodej dziewczynki, której zwłoki znalazł emerytowany rybak Frank Bengtsson w jednej ze swoich sieci, gdy przybywają na miejsce okazuje się, że Patryk zna dziewczynkę. Kto i dlaczego zabił dziewczynkę? Czy Patryk i Martin rozwiążą zagadkę śmierci?

Kacper Kubik
klubowicz DKK w Pielgrzymce

Camilla Läckberg
Zamieć śnieżna i woń migdałów 

Zapoznałem się już wieloma książkami, ale tak ciekawego choć intrygującego kry-minału, który zmusza, aby myśleć i interpretować wszystkie poszlaki jeszcze nie czytałem. Książka nie jest zbyt gruba, ale są w niej zawarte wszystkie wątki dobrej książki: śmierć, zdrada, oraz burz-liwa akcja. Opowiada historie szwedzkiego policjanta Martina Mochlina, który wyru-sza na wyspę Valön gdzie ma spędzić święta i poznać rodzinę swojej narze-czonej Lisett. Na wyspie panuje naj-większa zamieć śnieżna od wielu lat linie telefoniczne zostają zerwane a z resztą świata nie ma kontaktu. Poznawszy całą rodzinę oraz patriarchę rodu Burena. Wszyscy zasiadają do kolacji, która nie przebiega tak jakby chcieli, wybuch kłótnia, w której starszy pan oskarża wszystkich o marnowanie jego pieniędzy. Kiedy tylko Ruben wypija łyk wody ze szklanki osuwa się martwy. Martin musi interweniować. Wkrótce nie ma już wątpliwości, że dziadek Lisett został zamordowany. Skoro wyspa była skutecznie odcięta od reszty świata, mordercą musi być ktoś spośród zebranych tam krewnych. Czy Martin rozwiąże zagadkę śmierci Rubena? Czy morderca znów zaatakuje? Tego wszystkiego dowiecie się z książki.

Kacper Kubik
klubowicz DKK w Pielgrzymce