Przejdź do głównej zawartości

Uroczyście i nostalgicznie w DKK w Świebodzicach

Uroczysty charakter miało wrześniowe spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki w Świebodzicach. 17.09.15 żegnaliśmy panią Halinkę Lipińską, długoletnią czytelniczkę oraz klubowiczkę, która następnego dnia wyjeżdżała na stałe, na drugi koniec Polski. Dyrektor instytucji Małgorzata Grudzińska podziękowała za te wszystkie lata i bliski kontakt z biblioteką, za śmiałe, ale zawsze życzliwe uwagi skierowane w stronę placówki, dzięki czemu byliśmy w stanie spełniać oczekiwania naszych użytkowników. Nie był to jedyny powód do wspomnień tego dnia, bowiem 25-lecie pracy bibliotekarskiej obchodziła moderatorka DKK Beata Wiciak, co było pretekstem, by wymienić się uwagami, jak bardzo zmienił się charakter pracy w bibliotece przez ostatnie ćwierć wieku.






Po tak nastrojowym wstępie przeszliśmy do owocnych rozmów o książkach. Od ostatniego spotkania minęły 4 tygodnie i był to czas, kiedy klubowicze czytali rekomendowane książki. Różnobarwna gama proponowanych pozycji sprawiła, że wypowiadane opinie charakteryzowały się interesującymi spostrzeżeniami. Klubowicze dzielili się zarówno wrażeniami po lekturze o Agnieszce Osieckiej (Ula Ryciak: „ Potargana w miłości”) jak i Małgorzaty Halber „Najgorszy człowiek na świecie”, traktującej o problemach trzydziestoletnich ludzi, którzy wtrąceni w machinę „wyścigu szczurów”, nie wytrzymują narzuconego tempa życia, a stresy i frustracje topią w alkoholu. Odczytane fragmenty książki wprawiły w przerażenie, gdyż młodzi ludzie, zamiast cieszyć się życiem, są już po ciężkich przejściach, terapii i próbach zerwania z nałogiem. Inni mówili o książce „Mała zagłada” Anny Janko, zwracając uwagę na fakt, że tak mało wciąż jest pozycji książkowych poruszających tematykę ludzi z Zamojszczyzny w okresie II wojny światowej, którzy przeszli nie mniejsze piekło niż np. warszawiacy. Szczególnie polecaną książką, która wzbudziła największe zainteresowanie stała się ta, napisana przez Annę Wojtachę „Zabijemy albo pokochamy”. Ten żywy obraz naszych wschodnich sąsiadów, utkany z różnorakiej mozaiki emocji o obyczajowości, mentalności i sposobie odnajdywania się obecnych czasach wywołał żywą dyskusję na temat trudnego życia Rosjan.
Na zakończenie, klubowicze doskonale przygotowani do spotkania złożyli swoje propozycje książek, które chcieliby przeczytać i dyskutować na kolejnych DKK. Wśród proponowanych pojawiły się m.in.: „Cynkowi chłopcy” Swietłany Aleksiejewicz, „Narzeczona Schulza” Agaty Tuszyńskiej, „Białe walce” Jana Nowickiego, czy „Joseph” Marie-Helene Lafon.

Beata Wiciak
moderator DKK w Świebodzicach