Przejdź do głównej zawartości

PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ Z INNYMI CZYLI świebodzicki bookcrossing w DKK.

fot. Janina Dubrownik
Bookcrossing to inaczej uwalnianie książek, które zalegają na półkach czytelników. Tomiki można przynosić i pozostawiać w bibliotekach w całym kraju, choć to nie jedyne miejsca, w jakich możemy podzielić się swoimi ulubionymi pozycjami literackimi. Należą do nich m.in. instytucje kultury, teatry, uczelnie, wybrane sklepy, a nawet zaciszne parki, w których miłośnicy słowa pisanego mogą przeżyć fascynującą przygodę z bohaterami czytanej powieści. Idea przedsięwzięcia narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 r. i swoim zasięgiem objęła cały świat. W Polsce przyjęła się w 2003 r. z inicjatywy uczniów XXX LO im. Bolesława Prusa w Łodzi, wzbudzając duże zainteresowanie i popularność wśród miłośników bestsellerów. W globalną akcję boockcrossingu zaangażowało się ponad 300 tysięcy czytelników z blisko 130 krajów świata, której celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród ludzi w każdym wieku i o różnym statusie społecznym. Wydarzenie daje szansę przede wszystkim tym, których nie stać na zakup wymarzonego dzieła literackiego, a także stwarza sposobność do dyskusji i spotkania się z drugim człowiekiem. Dzięki temu ruchowi każda książka zamiast pokrywać się kurzem stojąc na naszych regałach może powędrować dalej i stać się dla kogoś źródłem darmowej wiedzy.

W ubiegłym roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach udział w pierwszej edycji projektu zainicjowała bibliotekarka świebodzickiej biblioteki, Beata Wiciak. Nie da się ukryć, że spotkanie zarówno przed rokiem, jak i obecnie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności.

16 czerwca 2016 r w naszej placówce w ramach DKK gościli stali bywalcy oraz uczniowie LO im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach i uczniowie Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. W tym roku hasło: „Uwolnij książkę” dotyczyło wydawnictw II obiegu, kiedy wolne słowo było mocno ocenzurowane, a tacy pisarze jak Marek Hłasko, Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Vladimir Nabokov czy Aleksander Sołżenicyn nie ukazywali się oficjalnie. Ich dzieła zakazane przez władzę znajdowały „uwolnienie” w podziemiu i do tego nawiązywało tegoroczne Święto Wolnych Książek w naszej świebodzickiej instytucji.

Wspomnieniami z walki z komuną w czasach PRL i ostrej cenzury podzielił się nasz gość specjalny pan Henryk Sawa, aktywny działacz ówczesnej Solidarności oraz sprawujący urząd zastępcy Burmistrza Świebodzic w latach 1990-1998. Został on odznaczony honorowym medalem „Niezłomni” przyznanym za działalność opozycyjną i poniesione wyrzeczenia, ofiarność, bezinteresowność w obronie godności człowieka i oddanie ideałom „Solidarności” . Henryk Sawa był jednym z nowatorów ruchu niepodległościowego w Świebodzicach. W grudniu 1980 roku zorganizowano struktury Międzynarodowego Komitetu NSZZ „Solidarność”, gdzie nasz gość oraz Franciszek Dubarek jako reprezentanci zakładu „Klimator” zostali jego członkami.

Po zakończeniu spotkania zebrani goście mogli zobaczyć i dotknąć „bibułę” czyli oryginalne publikacje wydawane w podziemiu w tzw. „drugim obiegu” w czasach reżimu komunistycznego, kiedy nie było wolności słowa. Te wszystkie udostępnione materiały pochodziły ze zbiorów czytelników świebodzickiej biblioteki pani Małgorzaty Smazy i pana Ryszarda Mukoida, za co serdecznie dziękujemy.


fot. Janina Dubrownik
fot. Janina Dubrownik
fot. Janina Dubrownik
fot. Janina Dubrownik

stażystka MBP Ewa Kowalik,
moderator DKK Beata Wiciak