Odkrywanie tajemnic

fot. Kamila Korzeniewska
9 czerwca 2017 r. odbyło się spotkanie z Mariuszem Urbankiem - "Tajemnice biografii: Broniewski, Tuwim, genialni matematycy, Makuszyński".

Mariusz Urbanek jest autorem wielu poczytnych i wysoko ocenianych biografii, m.in. książki o Julianie Tuwimie, Władysławie Broniewskim, Leopoldzie Tyrmandzie, Stefanie Kisielewskim czy Janie Brzechwie. W jego dorobku pisarskim znajdują się też bajki dla dzieci ("Mostek czarownic") oraz satyryczna historia Wrocławia "Zrób sobie Wrocław". Jest prawdziwym tytanem pracy. W ciągu ostatnich kilku lat pisze średnio dwie książki rocznie i na co dzień pracuje w Zakładzie im. Ossolińskich, jest również dziennikarzem a z wykształcenia jest prawnikiem.

Autor wyszukuje bardzo złożone osobowości, trudne do jednoznacznej oceny. Brzechwa i Tuwim pisali najpiękniejsze wiersze dla dzieci, mimo iż Brzechwa przez 9 lat nie utrzymywał kontaktu z córką, Tuwim zaś nie miał swoich biologicznych dzieci. Pisanie biografii jest u Mariusza Urbanka pasją i chęcią dowiedzenia "co jest za następnym zakrętem" a proces pisania jest już tylko dzieleniem się tą ciekawością z czytelnikami. Jednym z pomysłów na tytuł biografii Broniewskiego autor miał : "Broniewski. Polak, katolik, alkoholik", bo tak się czasami przedstawiał. Zrezygnował z niego , bo choć to cytat to jednak byłoby nadużyciem wobec poety. Zostało: "Broniewski. Miłość, wódka, polityka".

W biografiach czytelnik prowadzony przez lata życia bohatera, wplatane są przeróżne smaczki, anegdoty, fraszki, wiersze, wywiady z bliską bohaterowi osobą -"wisienka na torcie". Popularność "Genialnych" przerosła autora, nie spodziewał się aż sześciu dodruków w ciągu pierwszych dwóch i pół miesiąca obecności książki na rynku. Na koniec pisarz zdradził uczestnikom spotkania nad czyją biografią obecnie pracuje, wszyscy czekamy na nią z zaciekawieniem!

fot. Kamila Korzeniewska
fot. Anna Krawczyk
moderator Anna Krawczyk
DKK Wrocław

Komentarze

Prześlij komentarz