Co kryje się pod śniegiem?

W czasie lutowego spotkanie DKK w bibliotece „Koronka” analizowano książkę Petry Soukupovej „Pod śniegiem”.

Autorka urodziła się w 1982 r. w Pradze. Tam też ukończyła studia scenopisania i dramaturgii na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych. Zarabia na życie pisząc scenariusze do seriali. Wydała „Nad morze”, „Zniknąć”, „Marta w roku intruza”, „Bercik i niuniuch”. Jej książki były nominowane do nagrody Josefa Škvoreckiego.

„Pod śniegiem” to powieść o strukturze dramatu. Składa się z dwóch części. Akcja pierwszej toczy się w czasie podróży trzech sióstr i ich dzieci do domu rodziców i dziadków. Druga, to spotkanie w domu rodzinnym. Wszystko dzieje się w jednym dniu. Jednocześnie czytelnik śledzi wspomnienia i przemyślenia matki trzech sióstr wyróżnione kursywą.

Soukupová zdaje relację z procesu rozluźniania się więzi rodzinnych. Bohaterki powieści, cztery kobiety, potrafią sobie radzić bez mężczyzn, jednocześnie bardzo ich potrzebują. Czytelnik odnosi wrażenie, że mężczyźni są lekko wycofani z życia rodzinnego. Nie czują głębszej odpowiedzialności za rodzinę. Pozornie wszystko jest w porządku, ale ...”życie nie jest lekkie ani piękne jak śnieg”, ale... „To moja rodzina, najlepsza pod słońcem”.

Bardzo sugestywnie nakreślone postaci i narracja prowadzona w pierwszej osobie przez każdą z bohaterek sprawia, że książkę się pochłania. Książka warta przeczytania i przemyślenia.

Dorota Kamińska
DKK Oława

Komentarze