Gość z Australii

fot. Jadwiga Kuternizińska
W ostatnich dniach gościliśmy w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Ruszowie gościa z Australii, p. Elżbietę Bednarczyk. Pani Elżbieta jest autorką poezji i bajek dla dzieci, pisze scenariusze teatralne, jest też zawodową tancerką. Spotkanie składało się z dwóch części: w niedzielne popołudnie podczas II Festiwalu teatralnego gość nasz odpowiadał na pytania zadawane przez uczestników Festiwalu na temat swojej twórczości i życia w Australii. Autorka podarowała dorosłym słuchaczom refleksyjne tomiki wierszy o życiu i miłości. Zaprezentowała również orientalne tańce (flamenco, turecki, arabski, cygański).
Dodatkowo, w ramach DKK, autorka postanowiła spotkać się w bibliotece z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Ruszowie.
Podczas spotkania opowiadała uczniom o Australii, której jest obywatelką. Wyświetlała slajdy o pięknej florze i faunie, kulturze i zwyczajach tamtejszej ludności. Ale też, ponieważ jest autorką bajek i poezji, starała się przybliżyć dzieciom zawarte w swojej twórczości przesłania. Po spotkaniu bardzo dużo uczniów nabyło książeczki z dedykacją autorki.
Słuchacze byli zdziwieni usłyszanymi opowieściami. Czy naprawdę dzieci w Australii są grzeczne i spokojne ponieważ w innym wypadku rodzice mogą mieć ogromne kłopoty, gdyż nie wywiązują się dobrze z wychowawczych obowiązków? Czy dziecko, które uderzy rówieśnika skazane jest przez inne dzieci na ostracyzm (wykluczenie z towarzystwa lub środowiska osoby, która mu się naraziła)? Czy najmłodsi nie spożywają w Australii takich jak u nas ilości słodyczy, które napędzają nadmierną ruchliwość? Na lekcjach słuchają uważnie, w związku z czym nie ma zadań domowych, gdyż wiedza zdobyta w szkole jest wystarczająca?...
Autorka zachęciła do zwiedzania pięknego australijskiego kontynentu, a dzieci zdecydowanie wybrały samolot, którym tam dolecą w 20 godzin.
Wysokich lotów i miękkich lądowań. W spotkaniach uczestniczyło łącznie ok. 200 osób.

fot. Jadwiga Kuternizińska
fot. Jadwiga Kuternizińska
fot. Jadwiga Kuternizińska
moderator Jadwiga Kuternozińska
DKK Ruszów

Komentarze