Przejdź do głównej zawartości

Kim jest czarne, skrzydlate stworzenie, które lubi przespać cały dzień?

fot. Renata Rzeźniczek
28 lutego 2020 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach dziecięcego DKK, w którym uczestniczyła grupa „Kotki” z Przedszkola Słoneczko w Wołowie.


Spotkanie było okazją do zaprezentowania książek Tomasza Samojlika z serii „Żubr Pompik”. Był to wybór trafiony. Sympatyczny bohater od razu zyskał grono przyjaciół. Chyba dlatego, że grupa sześciolatków okazała się drużyną odkrywców, którzy, podobnie jak żubr Pompik, są ciekawi świata.

Dzieci zauważyły, że idąc tropem przygód żubra Pompika mogą odkrywać tajemnice lasu i jego mieszkańców. Dzieje się to w sposób naturalny, ponieważ Pompik żyje w puszczy, a konkretnie w Puszczy Białowieskiej. Każdego dnia, czy to sam, czy ze swoją siostrą Polinką, podejmuje niezliczone wyprawy w głąb lasu, podczas, których poznaje zwyczaje innych zwierząt, odkrywa ich tajemnice, tropi ich dziwne zachowania i obyczaje. Życie w prastarym lesie jest bardzo interesujące, a rozwikłanie jego zagadek pasjonujące.

Jeżeli chcecie poznać zagadkę zagubionego poroża, krecich kopców, dziwnych śladów na śniegu, to sięgnijcie po opowiadania pt.: „Żubr Pompik. Letni zmierzch i inne opowieści. Osoby, które chcą się dowiedzieć, dlaczego ćma leci do światła i kto może mieszkać w borsuczej norze - powinny sięgnąć po zbiór pt.”Żubr Pompik. Kolory jesieni i pozostałe historie”.

Natomiast dla tych, których nurtuje pytanie: kim jest czarne, skrzydlate stworzenie, które lubi przespać cały dzień i to w dodatku do góry nogami, mamy książkę „Żubr Pompik. Tropy na śniegu”. Właśnie tę zagadkę rozwiązały dzieci podczas dzisiejszego spotkania. Poznały również kilka ciekawostek z życia nietoperzy.

Spotkanie obfitowało w zabawy animacyjne z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Na zakończenie dzieci podjęły próbę narysowania nietoperza. W ten sposób powstały bardzo sympatyczne podobizny tych nocnych łowców.
fot. Renata Rzeźniczek

moderator: Renata Rzeźniczek 
DKK Wołów