Recenzja „Nacji” Terry`ego Pratchett`a (MDKK Chojnów)

Terry Pratchett, to angielski pisarz fantasy i science-fiction. Jest niezwykle znanym pisarzem  nie tylko w Anglii, ale i na świecie. W swoim kraju jest drugim najchętniej czytanym autorem, a w USA siódmym wśród pisarzy zagranicznych. Najbardziej znanym cyklem książek jest Świat Dysku, który składa się już z 40 części. Autor parodiuje w nich w swój charakterystyczny sposób naszą współczesność, odwołuje się do świata mediów, popkultury, co wymaga od czytelnika znajomości różnych tekstów.
Nacja jest powieścią skierowaną do młodzieży, ale jestem pewna, że starsze osoby znajdą w niej coś wartościowego. W przeciwieństwie do wielu książek skierowanych do młodzieży Nacja porusza wiele ważnych kwestii takich jak wiara, odwaga, poświęcenie i nadzieja. Swą treścią zmusza czytelnika do refleksji nad życiem, śmiercią i nad światem.
Akcja toczy się w dziewiętnastowiecznej alternatywnej rzeczywistości. Główny bohater Mau przebywa na Wyspie Mężczyzn, gdy jego rodzinne strony doszczętnie niszczy wielka fala. Według jego kultury nie jest jeszcze mężczyzną, ale musi przejąć obowiązki osoby dorosłej, musi odbudować dom rodzinny na wyspie. Uderzenia fali nie przeżył nikt oprócz dziewczynki pochodzącej z cywilizowanej części świata, której statek rozbił się o Nację. Powoli na wyspę przypływają ludzie, którzy przetrwali katastrofę. Mau czeka wiele rozterek i przygód. Książka pełna jest wartko płynącej akcji, a zakończenie zaskakujące i wzruszające.
Styl Pratchetta jest bardzo lekki, przepełniony humorem ale mimo tego skłania do refleksji i zadumy. Nacja pełna jest wzruszających, wesołych i smutnych scen aż trudno uwierzyć, że zmieściły się na kartach  tej „nie za grubej” powieści. Jest wprost nasycona emocjami, humorem i ironią.
Moim zdaniem ta powieść jest warta przeczytania. To niezwykła i wciągająca opowieść o dojrzewaniu i o podejmowaniu ważnych decyzji. Gorąco polecam ją każdemu, nawet osobom, które nie przepadają za czytaniem!

Ania Uziębło
klubowiczka z MDKK Chojnów

Komentarze