Toskania i Prowansja w literaturze (DKK w Bielawie)

Mimo, że za oknami wiosna stawia dopiero pierwsze kroki, to na ostatnim spotkaniu bielawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki atmosfera była prawdziwie wakacyjna. 31 marca spotkałyśmy się, by porozmawiać o książkach opisujących życie w malowniczej Toskanii i Prowansji.
Toskania to piękna, pełna zabytków włoska prowincja ze stolicą we Florencji. Charakteryzuje się ona regionalną kuchnią i wybornym winem. Natomiast Prowansja to pełna walorów turystycznych kraina historyczna we Francji, położona nad Morzem Śródziemnym, z takimi miastami jak Marsylia, Tulon, Nicea czy Cannes. Pierwsze skojarzenie z tym regionem to zapierające dech opisy malowniczych pól lawendy.  
Powstało wiele książek przybliżających czytelnikom te piękne zakątki. Można znaleźć w nich opisy miejsc, które warto zobaczyć, przepisy na potrawy, które  trzeba wypróbować. My wykorzystałyśmy takie utwory jak: Pod słońcem Toskanii i Bella Toskania Frances Mayes, Dziennik Toskański Tessy Capponi-Borawskiej, Tysiąc dni w Toskanii Marleny de Blasi, Extra Virgin Annie Hawes, Toskania dzień po dniu Małgorzaty Matyjaszczyk. Piękno Prowansji poznawałyśmy dzięki opisom brytyjskiego pisarza, Petera Mayle’a autora wielu książek o tym regionie , m .in. Prowansja od A do Z czy  Rok w Prowansji.
Co nas tak bardzo urzeka w tych zakątkach?… na pewno łagodny klimat, bogactwo smaków i aromatów , i to przeświadczenie, że tam czas płynie wolniej.
Ostatnie spotkanie DKK było wyjątkowe i miało iście włoską oprawę (pizza bardzo nam smakowała). Wszystkim osobom uczestniczącym w spotkaniu ogromnie dziękujemy .
Już za miesiąc kolejne spotkanie, którego tematem będzie najnowsza książka znanego w świecie polskiego dramaturga i skandalisty Janusza Głowackiego Good night, Dżerzi. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


Izabela Fiedler
moderator DKK w Bielawie


fot. Urszula Ubych

fot. Urszula Ubych

Komentarze