Przejdź do głównej zawartości

„Mała matura” Janusza Majewskiego i „Fotobiografia” Zofii Nasierowskiej w DKK dla Seniorów (Wrocław)

4. maja 2011 r. w DKK dla Seniorów rozmawialiśmy o dwóch różnych książkach dwóch bliskich sobie osób - znanej wszystkim doskonale pary małżeńskiej: Janusza Majewskiego (Mała matura) i Zofii Nasierowskiej (Fotobiografia). Ona - artystka fotografik, specjalizująca się w fotografii portretowej, on - znany polski reżyser i scenarzysta. Dyskusję o tych książkach poprzedził krótki fabularyzowany dokument ze znanej serii TVN Style pt.: Taka miłość się nie zdarza, ukazujący udane życie małżeńskie znanych par. Obejrzeliśmy doskonały materiał filmowy o ich niezwykłej znajomości, pasji i zainteresowaniach, który był wprowadzeniem do rozmowy o książkach. 

Tytułowa mała matura głównego bohatera Ludwika Taschke, którą przyszło mu zdawać w 1947 roku stała się impulsem do spontanicznych wypowiedzi i wspomnień naszych klubowiczek seniorek o okresie swoich egzaminów dojrzałości, które niektóre z pań zdawały dokładnie w tym samym czasie, tj. w końcu lat czterdziestych XX wieku. Książka Janusza Majewskiego, lwowiaka urodzonego w roku 1931, powieść w znacznym stopniu autobiograficzna wywołała wiele emocji w czasie dyskusji, dlatego że jest w niej wiele wątków i miejsc, z którymi seniorzy mogli łatwo się utożsamiać, takich jak: powojenny Lwów, historia ucieczki ze Lwowa, tułaczka rodziny skazanej na wygnanie, czy okupacja sowiecka we wrześniu 1939 roku, potem niemiecka od czerwca 1941. To dyskusja o książce Janusza Majewskiego była dla klubowiczów zachętą i wstępem zarazem do obejrzenia filmu Mała Matura 1947, na który się z pewnością wybiorą seniorzy naszego DKK. 
Podczas spotkania klubowicze oglądali, a właściwie zachwycali się pięknymi fotografiami aktorów, artystów i innych sławnych osób zamieszczonymi w książce Zofii Nasierowskiej zatytułowanej Fotobiografia. Fotografie zamieszczone w książce pochodzą z okładek - znanych w tamtych latach sześćdziesiątych, a także w okresie propagandy sukcesu lat siedemdziesiątych - dziesiątek czasopism, takich jak: Film, Ekran, Zwierciadło, Przekrój oraz Kobieta i Życie. Opatrzone podpisem „Foto: Zofia Nasierowska” pokazywały zdjęcia twarzy znanych aktorek i aktorów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że fenomen fotografii Nasierowskiej polegał na tym, że kobiety przez nią fotografowane wyglądały jakby romantyczniej niż w rzeczywistości, a mężczyźni – subtelniej. Ktoś przytoczył opinię krytyków, którzy podkreślali, że Nasierowska jest zjawiskiem i instytucją, czarodziejką i terapeutką, bo spełnia marzenia kobiet. Bo któż tak naprawdę nie chciałby być przez Zofię Nasierowska sfotografowany?


Beata Tarnowska
moderator DKK dla Seniorów 
w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu





(fot. Beata Tarnowska)