Przejdź do głównej zawartości

Kat uśmierci, kat uleczy... spotkanie z Danielem Wojtuckim w DKKP „Globtrotter”


Z rachunków miejskich Wrocławia wynika, że kat był tutaj także... lekarzem. O tajemnicach tego zawodu i o wielu, wielu innych opowiadał nam prawdziwy pasjonat tematu, najlepszy jego znawca w kraju, adiunkt Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Daniel Wojtucki.
Nasz gość jest autorem książek Publiczne miejsca straceń na Dolnym Śląsku od XV do połowy XIX wieku oraz Kat i jego warsztat pracy na Śląsku, Górnych Łużycach i w hrabstwie kłodzkim od XVI do połowy XIX w. Autor twierdzi, że zabytki dawnego prawa z powodzeniem mogłyby służyć jako atrakcje turystyczne i łatwo jest przyznać mu rację - do dziś przecież wzbudzają one żywe emocje a przed wiekami pełniły również funkcję swoistego teatrum.
Prof. Mateusz Goliński tak ocenił pracę Wojtuckiego: mamy do czynienia z książką nietuzinkową, mocno oryginalną, zawierającą gigantyczny zasób faktografii zaczerpniętej ze źródeł archiwalnych niewykorzystywanych dotąd przez badaczy.
Autor dysponuje ogromną kolekcją ikonografii związanej z pasjonującym go tematem i na jej bazie specjalnie dla nas przygotował prezentcję multimedialną. Wszyscy uczestnicy spotkania z zapartym tchem śledzili kolejne odsłony dramatów sprzed stuleci. Z książki dowiadujemy się m.in, że wrocławscy skazańcy zwyczajowo ubierani byli w specjalne czarne płaszcze, a wójt w ich obecności łamał kij (pałeczkę sądową), który według tradycji symbolizował, że wyrok już zapadł, a skutek jego jest nieodwołalny.
Nasz gość obiecał nam już kolejną prezentację w październiku, tym razem w ramach cyklu Kryminalia, który nasza biblioteka rozpoczyna w czerwcu spotkaniem z autorką kryminałów Martą Mizuro.

Krystyna Lasota-Kotowicz
moderator DKKP "Globtrotter"
w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu