Przejdź do głównej zawartości

Inauguracja DKK w Zakładzie karnym przy ulicy Fiołkowej we Wrocławiu

Korytarz z zieloną lamperią, chłód, miejsce przypominające jednostkę wojsko-wą. Chętni do uczestnictwa w klubie tłoczą się na korytarzu.  Co pięć minut niecierpliwie pukają do pokoju wychowawców dopytując kiedy się zacznie. Jakie uczucia i myśli towarzyszą osadzonym, odizolowanym od świata zewnętrznego ludziom? Ciekawość czym w ogóle jest DKK, chęć oderwania się rzeczywistości za murami, pragnienie spędzenia czasu inaczej i te pytania w głowie czy coś będę z tego miał? 



Dzięki umiejętności czytania możemy rozwinąć naszą osobowość, zwiększamy zasób słów, możemy lepiej porozumiewać się z innymi i pełniej wyrażać nasze myśli. Doświadczanie lektury daje możliwość przeżycia całego wachlarza emocji, pozwala przepracować niektóre problemy, zrelaksować się, otrzymać wsparcie.  Czytanie umożliwia lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie. 


Bibliotekarzy do czytania zachęcać nie trzeba, można natomiast wykorzystać bibliotekarską znajomość lekturowego  tematu w pracy z osadzonymi. W ramach współpracy Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej i Zakładu Karnego Nr 2 we Wrocławiu w jednostce przy ulicy Fiołkowej rozpoczął swoją działalność pierwszy na Dolnym Śląsku zarejestrowany Dyskusyjny Klub Książki dla osa-dzonych. „Fiołki” – taką nazwę otrzymał klub – sięgają  po książki!

Karolina Mendyk
moderator DKK "Fiołki"