Przejdź do głównej zawartości

Urzekła nas Osiecka

Marcowe spotkanie DKK dla Dorosłych było poświęcone osobie Agnieszki Osieckiej. Nasi goście, a zarazem prelegenci – Zofia Zelman i Władysław Mochnacki zatytułowali swe wystąpienie: Świat Agnieszki Osieckiej w poezji śpiewanej. Już raz, w grudniu ubiegłego roku, zaczarowali nas Gałczyńskim, a tym razem daliśmy się urzec Osiecką. Zofia Zelman ciekawie i dowcipnie opowiadała o tej niebanalnej artystce i jej twórczości. Dzięki wspaniale przygotowanej przez Władysława Mochnackiego prezentacji, przenieśliśmy się w urzekający świat poetki. Tym spotkaniem uczciliśmy 17 rocznicę jej śmierci, która przypada na 7 marca.


Zasłuchanej i urzeczonej publiczności ukazywały się kolejne etapy życia Osieckiej, które nasi goście podzielili na części takie jak: Dojrzewanie, Studencki Teatr Satyryków, Piosenki Polskiego Radia 1962-1968 czy Podróże źródłem inspiracji. Zgłębialiśmy też Meandry miłości, której w życiu Osieckiej nie brakowało. Była związana m.in. z Markiem Hłasko, Jeremim Przyborą, Wojciechem Frykowskim i Danielem Passentem, z którym ma córkę Agatę. Nasi goście prezentację zakończyli pytaniem: Czym jest życie?, na które każdy mógł sobie odpowiedzieć sam przy dźwiękach fragmentów utworów: Życie nie stawia pytań Edyty Geppert, Niech żyje bal Maryli Rodowicz i Upływa szybko życie Stanisława Sojki.
Każda część wystąpienia miała oprawę muzyczną złożoną z fragmentów piosenek, do których słowa napisała właśnie Agnieszka Osiecka. Z równym zachwytem publiczność wysłuchała fragmentów dynamicznej Małgośki Maryli Rodowicz i Świat nie jest taki zły Haliny Kunickiej, jak i sentymentalnych Czy te oczy mogą kłamać? Jana Pietrzaka i Uciekaj serce moje Seweryna Krajew-skiego. 
Po prezentacji poruszeni i wzruszeni uczestnicy spotkania dziękowali za wspaniały wieczór. Słowa utworów Agnieszki Osieckiej nucili z pewnością jeszcze długo po powrocie do swoich domów.

Monika Klepczarek
moderator DKK dla Dorosłych 
Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu