Przejdź do głównej zawartości

Dreszcz

Powieść Jakuba Ćwieka „Dreszcz” jest powiązaniem subkultury, religii, poglądów i wartości człowieka. Głównym bohaterem jest Rysiek „Zwierzu” Zwierzchowski, którego całe dotychczasowe życie zmienia się w jednej chwili. Domyślam się, że autor tworząc postać bohatera kierował się własną pasją oraz własnymi upodobaniami. Mogę więc powiedzieć, że jest to alter ego autora.
Zwierzu jest muzykiem rockowym w średnim wieku. Jego codzienną monotonią jest wspominanie koncertów przeżytych za młodu oraz granie na gitarze pod blokiem, denerwując tym samym sąsiadów, a zwłaszcza jednego – emerytowanego górnika. Rysiek nie przejmuje się kompletnie niczym. Ma on licznych potomków, pozostałych po trasach koncertowych lecz do niego przyznaje się tylko córka imieniem Janka. Stara się ona pomóc ojcu jak tylko potrafi, niestety rockman nie wyjawia zainteresowania robienia w życiu czegokolwiek wymagającego poświęcenia oraz obowiązków.
Jego beztroskie życie zmienia się z chwilą, gdy strzela go piorun i uświadamia sobie, że jest  w stanie kontrolować prąd, kierując jego wiązki w dowolnym kierunku...
Tymczasem w Krakowie w niewyjaśniony sposób zostają zamordowani studenci. W tym samym czasie poznajemy młodego Benjamina Benforda, uczącego się na lokaja. Co lepsze, marzenia mają okazję się spełnić i zostaje on lokajem naszego herosa Zwierzchowskiego. Zwierzu ze swojego lenistwa nie ma zamiaru nic uczynić ze swoimi możliwościami, lecz od czego ma swojego wiernego lokaja?  Benford potajemnie zaczyna angażować się w sprawy dawnego Zwierza, który przyjmuje pseudonim Dreszcz.
Jednak nie łatwo będzie zaangażować starego rockmana do walki ze złem i pomocą społeczną.
Jakub Ćwiek stworzył pewnego rodzaju antybohatera, którego zadaniem jest zbawić świat. Trudno mu będzie z rockmana gardzącego  wszelakimi obowiązkami i zobowiązaniami przejść w rolę zbawcy świata. Czy da radę? Czy mu się to uda?
Książka, aż huczy od dźwięków mocnego rock and roll`a. Sądzę, że ta powieść nadaje się dla młodych jak i starszych osób, którzy mają lub mieli coś wspólnego z tego typu kulturą i lubią czytać fantastykę.
Natalia Sankiewicz
MDKK  w Chojnowie