Kim był tajemniczy gość w powieści Wiesława Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli”?

"Taktat o łuskaniu fasoli"- lektura na życzenie. Uczestniczki spotkań naszego klubu wybrały powieść niezwykłą, tajemniczą, bogatą w przemyślenia natury ogólnoludzkiej i egzystencjalnej, napisaną piękną polszczyzną. Powieść w 2007 roku została wyróżniona Nagrodą Literacką Nike. Wiesław Myśliwski jest dwukrotnym laureatem Nike, w 1997 otrzymał te nagrodę za powieść „Widnokrąg”.

Pojęcie „traktat” należy rozumieć jako obszerne dzieło naukowe zawierające wykład na jakiś temat. Czy „Traktat o łuskaniu fasoli” zawiera wykład?- raczej nie. A i tytuł sugeruje, że nie mamy do czynienia z pracą naukową. Na pewno „Traktat o łuskaniu fasoli” zawiera relację, jakby spowiedź z całego życia bohatera. Powieść jest rozmową gospodarza z tajemniczym gościem. Gościa nie słyszymy, raczej domyślamy się co mówi. A gospodarz opowiada.

Opowieść złożona z krótkich opowiastek- obrazów ciągnie się, płynie bez zachowania chronologii. Poznajemy bohatera skokowo i jesteśmy świadkami jego przemian: od dziecka, ucznia szkoły z internatem po robotnika elektryfikującego powojenną wieś, aż po muzyka saksofonistę i w końcu stróża domków letniskowych nad jeziorem. I tu zataczamy koło, gdyż owa miejscowość letniskowa to rodzinna wieś bohatera. Punktem ciężkości utworu jest trauma, jaką bohater jako mały chłopiec przeżywa w czasie wojny.

Po co ja - opowiadacz* dokonuje podsumowania całego życia i przed kim? Jedna z hipotez, którą sformułowano na naszym spotkaniu mówi, że tajemniczym gościem była śmierć, która przybyła nie wiadomo jak ani którą drogą. Uczestnicy rozmowy mieli różne skojarzenia kim mógł być tajemniczy gość w płaszczu i kapeluszu.

Twórczość Wiesława Myśliwskiego to wielka literatura i ta powieść potwierdza tę tezę. Zachęcam każdego do przeczytania „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego i do próby odgadnięcia kim był tajemniczy gość.


*ja- opowiadacz - to określenie zaczerpnęłam z książki Piotra Biłosa Powieściowe światy Wiesława Myśliwskiego Znak, 2017

moderator Beata Baranowska
DKK Fiszka MBP Wrocław, fila nr 23


Komentarze