Na wolnym biegu

"- Większość - powiedziała pani Rubinstein – większość chodzi na wolnym biegu. Wolnym biegu, moje panie. Funkcjonują podług przyzwyczajeń. Zajmują się mnóstwem drobiazgów, które zaprzątają ich myśli". Te słowa bohaterki powieści Tove Jansson "Słoneczne miasto" oddają klimat tej powieści. Czytelnik poznaje pensjonariuszy domu seniora Butler Arms w Saint Petersburgu na Florydzie. Ich wolno płynące życie nie obfituje w szczególne wydarzenia. Życie ma swój rytm wyznaczany przez pory posiłków, snu i spotkań towarzyskich. Tak to zobaczyłby ktoś z zewnątrz.

Pisarka pozwala poznać czytelnikowi myśli bohaterów, i tu już nie jest tak spokojnie. Każdy z pensjonariuszy ma swój życiowy bagaż, swoje niespełnione marzenia, namiętności.

Druga powieść wchodząca w skład tomu, to „Kamienne pole”, historia Jonasza, który zamierza napisać biografię Igreka. Zaprzątnięty dylematami związanymi z biografią, pozwala opiekować się sobą dorosłym córkom. Sprawia im przy tym sporo problemów. Jonasz, też wydaje się „chodzić na wolnym biegu”, ale to tylko pozory. Igrek wyzwala w nim wiele emocji, przeważnie złych. Niezadowolone są też córki Jonasza przysparzającego im problemów.

Tove Jansson, autorka opowieści o Muminkach, pokazuje swój kunszt pisarski w prozie dla dorosłych. Otwiera przed czytelnikiem świat starzejących się ludzi i nie pogodzonych z tym procesem. Warto było poświęcić czas na tę lekturę, i może , potraktować ją jak szczepionkę na starość ?

moderator Dorota Kamińska

DKK Oława

Komentarze