Przejdź do głównej zawartości

Historia dwóch Rembrandtów

Gerdien Verschoor – Dziewczyna i uczony. Spotkanie rozpoczęło się od powitania nas przez nowo mianowaną dyrektor biblioteki „TAMA” Anżelę Grzyś, wcześniej zatrudnioną jako kustosz w naszej placówce. Słynęła z kreatywności i umiejętności plastycznych. I jak powitała!!! Bardzo serdecznie, bardzo gościnnie: tortem, ciastem, herbatą; dopieściła nas jak tylko mogła, doceniamy jej starania. Miła to dla nas niespodzianka, z wdzięcznością przyjęliśmy te gesty życzliwości na dobrą współpracę. Rozmowę zainicjowała pani Anżela, szczerze opowiedziała o wyzwaniach jakie czekają jej załogę, o nowych funkcjach i obowiązkach biblioteki, o potrzebie dokształcania się z zakresu zarządzania. Życzymy powodzenia. My mówiliśmy o naszym klubie, o dokonaniach, wzlotach, porażkach, o niezrealizowanych planach, inicjatywach których jest coraz mniej – wszystko zwalamy na pandemię.
Jednak ciągle chętnie czytamy, w tym celu zawiązany został klub z inicjatywy Halinki Węgiel, która od początku jest naszą moderatorką. Jest miło, chcemy być drużyną, mobilizujemy się do aktywności.
Frekwencja była bardzo dobra. Po długiej niezawinionej nieobecności była z nami Ula, to też powód do radości.
Parę chwil poświęciliśmy wierszom Marty May, ponieważ wydała następny tomik pt. „Wiersz mój przyjaciel”.
Tomik przechodził z rąk do rąk. Autorka podziękowała nam za zainteresowanie jej „dziełem” sprawiło jej to satysfakcję, jest szczęśliwa że jej wiersze są czytane, to ją uskrzydla do dalszego pisania. W korespondencji z Martą nazwałyśmy się jej fankami, wysłaliśmy swoje zdjęcie zrobione na dziedzińcu biblioteki.
Na spotkaniu omawialiśmy życie arystokratycznego rodu Lanckorońskich a w szczególności ostatniej z rodu profesor Karoliny. Bohaterami naszej lektury były dwa obrazy Rembrandta nazwane „Dziewczyna i Uczony”. Jak trafiły do Lanckorońskich to już trzeba przeczytać, bardzo ciekawa lektura z historią Polski i świata w tle.
Karolina Lanckorońska, zgromadzone przez ojca i w części zachowane zbiory, przekazała Polsce, a interesujące nas dwa Rembrandty ofiarowała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, tam można je oglądać.
W grudniu będziemy czytać „Drzewko szczęścia” Magdaleny Witkiewicz, następnie omawiać będziemy lekturę poleconą przez panią dyrektor, książkę rozchwytywaną przez czytelniczki.
Pani Anżela zrobiła nam pamiątkowe zdjęcie i zaprosiła do biblioteki na spotkanie z grupą aktorską, my zadeklarowałyśmy swoją obecność.
moderator Aleksandra Kmicińska
DKK „Iskierki” Brzeg Dolny