O książce "Igrzyska śmierci" (MDKK Chojnów)

Igrzyska śmierci, to powieść dla młodzieży z gatunku science fiction, napisana przez amerykańską pisarkę i scenarzystkę telewizyjną, Suzanne Collins. Jej  główne dzieła to: cykl kronik o Gregorze i jego podziemnym świecie oraz trylogia, którą rozpoczynają Igrzyska śmierci.
Akcja powieści rozgrywa się w nieokreślonej przyszłości w państwie Panem. Powstało ono na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, zniszczonych licznymi katastrofami. Panem składa się z kapitolu i z 12 dystryktów. Główną bohaterką powieści jest Katniss Everdeen. Pochodzi ona z ostatniego, dwunastego dystryktu, który jest najbardziej dyskryminowany i ubogi.
Co roku odbywają się wybory do okrutnej gry, w której stają do walki 24 osoby, po dwie z każdego dystryktu. Wygrywa tylko jedna. Tytuł Igrzyska śmierci jest bardzo dosłowny i doskonale obrazuje to, co się dzieje na arenie.
Ciekawe i interesujące w tej powieści, chociaż opowiada o trudnych wyborach, jest to, że nawiązują one do starożytnego Rzymu i do walk gladiatorów w Koloseum. Losy Katniss i Peety poruszają serca czytelników. Kolejne próby przetrwania dwojga głównych bohaterów intrygują, trzymają w napięciu oraz poruszają wyobraźnię czytelnika. Nieoczekiwane zwroty akcji powodują, że fabuła jest intersująca i niebanalna.
Książka ta jest napisana prostym, łatwym do zrozumienia językiem. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Naprawdę warto przeczytać ją. To taka opowieść, do której się powraca, i która za każdym razem skłania do refleksji nad człowiekiem i jego człowieczeństwem.

Ania Szprycha, Ola Siuda
MDKK Chojnów

Komentarze

  1. Wspaniała książka, naprawdę warto ją przeczytać!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz