Spotkanie z Dariuszem Pawlickim (DKK MBP we Wrocławiu, Filia nr 23)

24 marca rozmawialiśmy w kameralnym gronie z wrocławskim poetą i prozaikiem Dariuszem Pawlickim.
D. Pawlicki w 2002 r. w naszej Bibliotece prowadził warsztaty poetyckie. Zapamiętaliśmy ciekawe wykłady o poezji polskiej, amerykańskiej i jego wiersze z bibliofilskiego tomiku pt. „Proszę o chwilę uwagi”. Poruszył nas wówczas wiersz pt. „Zapiski z pobytu na placu po wyburzeniu działającej przez sto lat rzeźni”: 
Jeszcze niedawno
Tylko krew i cisza
Pod kilkoma hektaramim nieba.
Niemego i niepiśmiennego
Świadka.
Czwartkowe spotkanie odbywało się w porze dnia nazwanej przez poetę „przedzmierzchem” liczącej kwadranse, po godzinie 18 i mogłoby trwać do przedświtu- liczącego się w minutach.
W „przedzmierzchu” i zmierzch jak w obliczu śmierci ludzie nie chcą być sami. Gromadzą się w swoich domach.                                                       
Rozmawialiśmy m.in. o najnowszym eseju poety pt. „O przemieszczaniu się na własnych nogach i świata poznawaniu”.
Autora zachwycają uroki pieszego kontemplowania świata. Wędrowiec w spokojnym marsz może zatrzymać się tam gdzie zapragnie i odejść kiedy chce. Może też okazać się, że przybędzie do celu prędzej niż podróżujący pociągiem, który najpierw musi zapracować na bilet. Piesze wędrówki wzbogacają nasze zmysły i doznania. Poetę zachwycają łany zbóż, owady, myszołowy i małe ptaki. Ich cykanie, bzykanie, brzęczenie, buczenie. Wędrówka to zapachy miejsc niesione przez wiatr. To błogość z bycia „tu i teraz”. Widok to nie to samo co pejzaż czy krajobraz. Widok  jak widowisko teatralne trzeba widzieć zapamiętać, odczuć. Stwarzają go oczy odbiorcy. Ginie gdy odwrócimy wzrok. Doznania z wędrówki zależą od naszej spostrzegawczości, wrażliwości, wiedzy, zainteresowań. Jaki jesteś tak i widzisz - pisał Czesław Miłosz. Malarz Władysław Strzemiński podkreślał: „Widzimy to co wiemy”, Andrzej Strumiłło: „Tyle słyszymy ile mamy w sobie”.
Turystów z przewodnikami po Europie poeta porównuje do „ślepców z laskami”.  Szybko i dobrze, niezbyt pasują do siebie.
W eseju autor opisuje szereg ciekawych książek, które warto zabrać z sobą na piesze wędrówki.

Urszula Bielecka
moderator DKK w MBP we Wrocławiu, Filia nr 23Komentarze